Nandrolonun puberta dönemindeki erkek ve dişi ratların tibial büyüme plakaları üzerindeki etkileri
Effects of nandrolone on tibial growth plate in male and female rats during puberty
  1. Tez No: 406960
  2. Yazar: MUSTAFA ÜNAL BOYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı puberte dönemindeki sıçanların tibial büyüme plakları üzerine nandrolon'un etkilerini belirlemektir. Çalışmada 28 adet Sprague Dawley ırkı sıçan kullanıldı. Sıçanlar her grupta 7 adet erkek, 7 adet dişi sıçan olacak şekilde kontrol ve deney grupları olmak üzere iki gruba ayrıldı. Deney grubundaki sıçanlara periton içi, 4 hafta süreyle, haftanın 5 günü 10 mg/kg düzeyinde nandrolon (Nandrolone Decanoate, Enj. Norma Hellas SA, Menandrou, Greece) uygulaması yapıldı. Tibial büyüme plakaları dikkate alınarak kemik doku örnekleri alındı, % 10 nötral formalinde tespit edildi. Dekalsifikasyon EDTA ile yapıldı. Parafin bloklar hazırlanarak 6 µm kalınlığında kesitler alındı. Kesitler safranin O boyama metodu ile boyandı. Her kesitten 4 fotoğraf çekildi. Rezerv, proliferatif ve hipertrofik zonların ölçümleri yapıldı. Elde edilen verilerin aritmetik ortalamaları alındı gruplar arasındaki farklılıklar independent t-testi ile belirlendi. Nandrolon verilen erkek ve dişilerde rezerv ve proliferatif zonların uzunluğu kontrol grubuna gore önemli ölçüde azaldığı gözlendi. Bu ratların hipertrofik zonlarının uzunluğunun da azaldığı ancak bu azalmanın istatistiki öneme haiz olmadığı belirlendi. Bu verilerin ışığı altında nandrolonun epifizeal büyüme plakalarında daralmaya dolayısıyla erken dönemde longitudinal büyümenin durmasına neden olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of nandrolone on tibial growth plate by histometric methods in puberty period of rats. Twenty eight rats were used in the study. Animals were divided into two groups as control (Sprague Dawley) (7 male, and 7 female), and experimental group (7 male, and 7 female). Nandrolone (Nandrolone Decanoate, Enj. Norma Hellas SA, Menandrou, Greece) was injected intraperitoneally 10 mg/kg for 5 days of week during the 4 weeks. Bone tissue samples including tibial growth plate were taken, and fixed in 10% neutral formalin. Decalcification was done with Na EDTA. Paraffin blocks was prepared, and 6 µm sections were taken. Sections stained with safranin O method. Four photographs were taken from each preparation. Calculations of length of the reserve, proliferative, and hypertrophic zones were done by Leica Image Manager 50, archive and calculating program, and saved 10 different regions from each photograph. The data analysed for arithmetic means and standard deviation, and significance between groups was determined by independent t-test with SPSS version 17.0 packed program. Length of the reserve and proliferative regions decreased in statistically significance degree, regardless of the gender differences. Length of the hypertrophic region also decreased, but no statistically significance. Nandrolone may lead to early closure of the growth plate in puberty period of rats.