Aksaray'da Türk devri mimarisi
The architecture of Turkish period in Aksaray
- Tez No: 381327
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BORAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 710
Özet
Anadolu'nun ortasında yer alan Aksaray, XII. yy'da Anadolu Selçukluları'nın egemenlği altına girmesiyle beraber Türk-İslam kültür ve sanat ortamının izlerini barındıran yeni bir kimliğe sahip olmuştur. Çalışmada Aksaray'ın kısa bir tarihçesi verilecek, şehrin siyasi ve kültürel olaylar içindeki yeri vurgulanacaktır. Şehri merkezindeki ve köylerdeki mimarlık etkinliğinin XII.-XX. yy'lardaki durumları ortaya koyularak, bu süreçte inşa edilen ve günümüze ulaşan kaleler, camiler, minareler, medreseler, hankahlar, türbeler, hanlar, şifahaneler, hamamlar, köprüler, çeşmeler, yunaklar, su kemerleri, köşkler, fırınlar, okullar, kütüphaneler, kamu binaları, arastaların mimari özellikleri ve yapım teknikleri incelenmiştir. Çalışma kapsamındaki yapılar, kronolojik olarak XII. yy'dan XX. yy ilk yarısına kadar uzanan geniş bir zaman diliminde inşa edilmişlerdir. Araştırmada türk devri mimari eserlerin plan, cephe ve malzeme özellikleri rölövelerle belgelenmiş mevcut duurmları fotograflarla kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aksaray were located in the center of Anatolia hand gained a new identity containing Turkish-Islamic cultur and art influence after it was invaded by Anatolian Seljukides in XIIth century. In this study a brief summary of Aksaray was given to indicate the importance of city concerning political and cultural events of the period. Afterwards, architectural activities in centrium of Aksaray and its villages between XIIth-XXth century is defined and research was held concerning the mosques, minarets, madrasah, zawiyahs, tombs, caravanserais, hospitals, turkish baths, bridges, fountains, laundries, aqueaducts, kiosks, bakehouses, schools, libraries, public buildings, bazaars survived until today in terms of building techniques and architectural specifications. The searched monuments in our extent of thesis were builded within a long time period which had began from XIIth. Century to first half of XXth century. In this study, plans, facade and material characteristics of the architectural monuments in Aksaray provience were documented through monumental surveys, and their presesnt conditions were recorded by taking their photos.