Karaman Müzesi'nde bulunan kirkitli dokumaların incelenmesi
Investigation of Karaman found ki̇rki̇tli̇ weaving museum
  1. Tez No: 381460
  2. Yazar: DERYA KONUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NUR BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Müzecilik, Crafts, Museology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmanın amacı; Karaman Müzesinde bulunan kirkitli dokumaların incelenmesi ve dokumalarda kullanılan motiflerin orijinal desenleri çizilerek bir desen katalogu oluşturulmasıdır. Bu amaçla Karaman Müzesinde bulunan kirkitli dokumalar incelenmiş ve yöreye has dokumalar seçilmiştir. Yapılan araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Müzede bulunan yöreye ait 41 adet kirkitli dokuma örneklem grubu olarak belirlenmiştir. Bu gruptaki kirkitli dokumaların teknik, renk, desen, motif ve kompozisyon özelliklerinin en iyi şekilde belirlenmesi için birçok açıdan fotoğrafları çekilmiştir. Karaman Müzesinde çalışmakta olan 11 birey çalışma grubu olarak seçilmiştir. Bu doğrultuda örneklem grubundan elde edilen yargısal bilgilerin düzenli kayıt altına alınması için dokuma bilgi formu geliştirilmiştir. Çalışma grubundan ulaşılan yargısal verilerin toplanması için anket formu hazırlanmıştır. Müzede bulunan yöre dokumalarının özelliklerine ait genel bir değerlendirilme yapılabilmesi için, tüm dokumaların bilgi formundaki bilgileri tek tek hesaplanarak her bir özelliğin ayrıca değerlendirildiği tablolar elde edilmiş ve ilgili bölümde verilmiştir. Anket formlarından elde edilen verilerin analizleri yapılmıştır. Karaman'da dokumacılık önceleri büyük bir sektör iken değerini günden güne kaybetmiştir. Ve insanlar evlerinde bulunan dokumalarını müzeye teslim etmeye başlamıştır. Fakat müzenin ve teşhir salonunun küçük olmasından dolayı dokumaların tümü sergilenememekte ve depolarında saklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study The original pattern of the motifs used in the investigation of kirkitli weaving and weaving in Karaman Museum is formed by drawing a pattern catalog. To this end, situated on The Karaman Museum Kirkitli weaving was studied and spesific to region weaving was selected. İn this research, general screening was used. Present in the museum, spesific to the region ,forty one of Kirkitli weaving were determined the sample group. Kirkitli weaving of this group was photographed a good many terms for understanding ideally of technic, colour, pattern, motif and composition. Eleven people who are working at The Karaman Museum were determined as working group. Weaving information form to be under regular records of judicial information obtained from the sample in this direction has been developed. A questionnaire was prepared for the collection of judicial data accessible from the working groups. To perform an overall assessment of the characteristics of the local weaving in the museum, all information in the form of weaving knowledge of each individual is evaluated by calculating the feature also obtained statements and are given in the relevant section. Analysis of the data obtained from the questionnaire were made. While the value of a large textile industry in Karaman lost by the day before. And people began to deliver the weaving museum located in the house. However, all of the fabric due to the small museum and exhibition hall can not be stored in the display and storage.