Milli Kütüphane'deki 19. yüzyıl el yazması Kur'an-ı Kerimlerin süsleme özellikleri
19th century manuscripts of the Quran from the National Library ornamental features
- Tez No: 381491
- Danışmanlar: PROF. AYSEN SOYSALDI, DOÇ. DR. SEVAY OKAY ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada Milli Kütüphanede bulunan el yazması Kur'an-ı Kerimlerden 19. yüzyıla ait dört eser incelenmiştir. Araştırma kapsamında eserlerin; hat, tezhip, cilt ve ebru süsleme sanatlarının özellikleri dikkate alınmıştır. Dönem özellikleri hakkında bilgi vermek ve yapılan çözümleme sonucunda araştırmayı literatüre kazandırmak amaçlanmıştır. İncelenen eserlerde yer alan sanat dalları hakkında, kavramsal çerçeve bölümünde bilgi verilmiştir. Kronolojik sıraya dizilen eserler ile ilgili bilgi formları düzenlenmiş ve kütüphaneden alınan fotoğraflar ile eserlerin süsleme özellikleri başlıklar halinde ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Dört eserin ciltleri deri ile ciltlendiği, süslemelerinde ise altın yaldız kullanıldığı görülmüştür. Eserlerde serlevha süslemeleri çift sayfa yapılmıştır. Eserlerde zahriye sayfası bulunmamaktadır. Hatime sayfası ve gülleri eserin üslubuna uygun olarak tezhiplenmiştir. Nesih hattı ile eserler yazılmıştır. İlk iki eserin, Klasik üslupta yapılmış olmalarına karşın kullanılan renk, motif ve teknik özelliklerde bozulmalar olduğu görülmüştür. Diğer iki eser ise, Rokoko üslubundadır. Bu eserlerin 19. yüzyıl özelliklerini kullanılan renkler, süsleme unsurları ve teknik özelliklerle yansıttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, four hand written manuscripts from the National Library of Quran from the 19 th-century were examined. Within this research, these works calligraphy, illumination, skin and marblings decorative features are specialy considered. To give information of this period and provide this reserch to the literatüre was intended. In the examined works, the informations of the art branches are given on the conceptual frame. Information forms are edited in chronological order and the ornamental features of the photographs taken from the National Library are described in detail under heading. It has been seen that the four handworks skin's are made of leather and used gold gliding on the ournaments. In the title page (Serlevha) the ournaments are made on double pages. On the handworks there is on the Zahriye page. The Epiloge (Hatime) page and their roses are painted proper to the style. The handworks are written with Nesih caligraphie. The first two handworks, although they are made with the classical style it has been seen that the used colors, motives and technical features have some disruptions. The other two handworks are with the Rococo style. The conclusion has been made that these handworks Projects the 19th century features of colur, motives and technical features.