Çevre eğitim programının 48-66 aylık çocukların çevresel farkındalıklarına etkisi
The effect of environmental education program on 48-66 month old children's environmental awareness
  1. Tez No: 381494
  2. Yazar: FÜSÜN KURT GÖKÇELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırma,“Çevre Eğitimi Programı”nın 48-66 aylık çocukların çevresel farkındalığına etkisinin olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2013-2014 eğitim yılında Eskişehir İli Tepebaşı İlçesinde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bağımsız anaokuluna devam eden 48-66 aylık çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, bağımsız anaokuluna devam eden 48-66 aylık çocuklar arasından tesadüfî olarak seçilen 40 çocuk oluşturmuştur. Çalışma grubunu oluşturan çocuklardan 20 çocuk deney grubu, 20 çocuk kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada, veri toplama aracı olarak; çocuklar ve çocukların ailelerine ilişkin kişisel bilgileri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların çevresel farkındalıklarını değerlendirmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“48-66 Aylık Çocuklar İçin Çevresel Farkındalığı Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate the effect of“Environmental Education Program”on“48-66 month old children's environmental awareness”. The population of the study consisted of 48-66 month old children attending to public kindergartens which were located in Tepebaşı - Eskişehir and affiliated to the Ministry of National Education during 2013-2014 academic year. The study group was comprised of randomly selected 40 children. Of these children, 20 were assigned to experimental group while the rest performed in the control group. During the process of data collection, in order to gather demographical information“Individual Information Form”together with“Environmental Awareness Assessment Scale for 48-66 Month Old Children”which was developed and verified for validity and reliability by the researcher in order to assess children's environmental awareness were used.