Eş zamanlı sanal sınıf ortamının grafik tasarım dersinde kullanımına yönelik bir uygulama ve öğrenci algıları: Gazi Üniversitesi örneği
Perceptions of students and an application about the use of synchronous virtual classroom platform in graphic design course: Gazi University case
- Tez No: 381496
- Danışmanlar: DOÇ. ARMAĞAN GÖKÇEARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, eş zamanlı sanal sınıf ortamının grafik tasarım derslerinde kullanımı ile ilgili olarak öğrenci algıları araştırılmıştır. Öğrenci algıları Teknoloji Kabul Modelinde yer alan üç farklı değişkene göre araştırılmıştır: Teknolojinin motivasyona olan etkisi, algılanan fayda ve algılanan kullanım kolaylığı. Bununla birlikte öğrencilerden; bu teknolojinin olumlu yönleri, olumsuz yönleri ve kullanım kolaylığı ile ilgili öneriler alınmıştır. Bu çalışma kapsamında eş zamanlı sanal sınıf ortamını oluşturmak için Adobe Connect sanal sınıf aracı kullanılmıştır.65 üniversite öğrencisi dört hafta boyunca haftada iki ders saati olmak üzere Adobe Connect aracılığıyla ders almışlardır. 51 öğrenci ankete katılmıştır. Çalışmada veri toplama ve analizinde nitel ve nicel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Nicel veriler Turşak tarafından geliştirilen anket kullanılarak toplanmıştır. Nitel veriler ise 5 öğrenci ile yapılan mülakatlar ile toplanmıştır. Bulgulara göre; öğrenciler, eş zamanlı sanal sınıf ortamını zaman-mekân esnekliği, motivasyon artışı, ekonomik olması, derslerin tekrarlanabilmesi ve multimedya kullanımı gibi nedenlerden dolayı faydalı ve kullanımı kolay bulmuşlardır. Sonuç olarak grafik tasarım bölümlerinde uzaktan eğitim yönteminin kullanılmasının; geleneksel eğitimin iyileştirilmesi ve eş zamanlı teknolojilerin yaygınlaştırılması açısından etkili olacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda gelecekte yapılacak araştırmalara ve uygulayıcılara öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the perceptions of students, about the use of synchronous virtual learning platform in graphic design education at universities. Student perceptions are investigated in terms of three factors on Technology Acceptance Model: effects of the use of this technology on their motivation, the perceived usefulness and the perceived ease of use of this technology. In addition, information from students about advantages and disadvantages of this technology, and the suggestions of students about the use of this technology and the content was gathered. In this study, Adobe Connect virtual classroom tool was used to create a synchronous virtual classroom. 65 students got involved in lessons offered via Adobe Connect. In these lessons, students attended lessons 2-hour a week in four weeks period. 51 students attended the questionnaire. In this study, both qualitative and quantitative research methodology are used for data collection and analysis. Quantitative data was gathered by using questionnaire that was developed by Turşak and qualitative data was gathered from interviews that were conducted by five students. The findings of the study showed that students stated that synchronous virtual classroom environment is useful and easy to use since it provides learning anywhere and anytime with low cost, increases motivation and allows using multimedia learning materials. As a result, it is though that using distance education methods in graphic design departments will be effective in terms of improving of traditional education and making widespread of synchronous technologies. In this context, suggestions are proposed for further researches and practitioners.