İlköğretim ikinci kademe öğrencilerine klasik yöntemlerle verilmeye çalışılan kelime öğretimi
Vocabulary teaching that is tried to be given with classical methods to students of the second stage of primary education
  1. Tez No: 381506
  2. Yazar: GÜLÇİN YILDIRIM KOÇKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ TEMİZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Kelime servetinin zenginliği bireyin doğru iletişim kurmada en büyük yardımcısıdır. Birey ne kadar çok kelime biliyorsa duygu ve düşüncelerini o denli iyi ifade edecektir. Dolayısıyla kelime öğretimi; üzerinde düşünülmesi, bir plan ve program doğrultusunda yapılması gereken ciddi bir iş olmalıdır. Bu araştırma ülkemizde temel eğitim ikinci basamakta kelime öğretiminin nasıl gerçekleştirildiğini tespit etmek amacıyla yapılmış olup bunun için MEB Türkçe dersi 6,7, 8. sınıf öğretmen kılavuz kitapları kullanılmıştır. Bu amaçla kelime öğretimine yönelik etkinlikler belirlenmiş, bu etkinliklerdeki kelimeler kökenleri ile tespit edilmiş ve bu etkinliklerin öğrenci üzerinde başarıya ulaşma düzeyini ölçmek için aktif ve pasif kelimelere yönelik iki farklı test uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The wealth of vocabulary possession is the biggest assistant of individual to communicate correctly. The more vocabulary an individual knows, the better he/she expresses his/her feelings and thoughts. Consequently, vocabulary teaching should be a serious work that requires to be thought and done according to a plan and programme. This research was done to determine how vocabulary teaching is realized in second degree of basic education in our country, and the teacher guide books for Turkish lesson of 6,7,8. grades published by The Ministry of National Education were used. For this purpose, activities for vocabulary teaching were determined, the words in these activities were identified with their roots and two different tests related to active and passive words were applied to measure the level of reaching success of these activities on students.