Psikolojik şiddetin (mobbing) örgütsel bağlılığa etkisi
The effect of psychlogical violence (mobbing) on organizational commi̇tment
- Tez No: 381507
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma ile sağlık çalışanlarının psikolojik şiddete maruz kalmalarının örgütsel bağlılıklarına etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ilindeki sağlık örgütlerinde görev alan 42,681 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Tüm evrene ulaşmak mümkün olmadığından basit tesadüfi örneklem yöntemiyle belirlenen 390 kişilik örneklem grubu üzerinden hareket edilmiştir. Veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan bir ölçek kullanılmıştır. Veri toplama aracının birinci bölümü demografik özellikleri tanımlamaya yöneliktir. Veri toplama aracının ikinci bölümünde Heinz Leymann'ın mobbing tipolojisinden faydalanarak oluşturulan psikolojik şiddet ölçeği, üçüncü bölümünde ise Allen ve Meyer tarafından geliştirilen örgütsel bağlılık ölçeği yer almaktadır. Araştırmanın problemini desteklemek üzere yapılan analizler sonucunda sağlık çalışanlarının maruz kaldığı psikolojik şiddetin örgütsel bağlılıklarını etkilemediği tespit edilmiştir. Bununla birlikte sağlık çalışanlarının maruz kaldıkları psikolojik şiddet artarken devamlılık bağlılıkları da artmakta ancak duygusal bağlılıkları ve normatif bağlılıkları azalmaktadır. Ayrıca sağlık çalışanlarının cinsiyet değişkeni devamlılık bağlılığı boyutunda; yaş değişkeni psikolojik şiddete maruz kalmalarında ve normatif bağlılık boyutunda; öğrenim durumu değişkeni örgütsel bağlılığın tüm alt boyutlarında; örgütteki hizmet süresi değişkeni psikolojik şiddete maruz kalmalarında ve örgütsel bağlılığın tüm alt boyutlarında; sektör değişkeni psikolojik şiddete maruz kalmalarında; unvan değişkeni psikolojik şiddete maruz kalmalarında ve örgütsel bağlılığın tüm alt boyutlarında; gelir durumu değişkeni ise normatif bağlılık boyutunda anlamlı bir farklılık yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with the purpose of determining the influence (effect) of psychlogical violence (mobbing) on organizational commitment of healthcare workers. This research has targeted the 42,681 healthcare workers located in the province of Ankara. Due to the fact that it is not possible to access all of the healthcare workers, the study was limited to a coincidental sample group of 390 health workers. As a data collection tool, a survey consisting of 3 sections is utilised. The first section of the data collection tool is intended to identify demographic characteristics. The second section of the data collection tool is based on the psychological violence scale developped by using Heinz Leymann's mobbing typology. The third part of the data collection tool is based on the organisational commitment scale developed by Allen and Meyer. The final analysis shows that psychological violence (mobbing) has no significant influence on organizational commitment for healthcare workers. However, with the increase of psychological violence (mobbing) exposure, it has been observed that while the healthcare workers' attendance commitment increases their emotional and normative commitment decreases. The attendance commitment of healthcare workers varies based on gender; psychological violence (mobbing) exposure and normative commitment varies based on age; organizational commitment varies based on education level; psychological violence (mobbing) and organizational commitment varies based on duration of service; psychological violence (mobbing) varies based on sectorial changes; psychological violence (mobbing) and organizational commitment varies based on title changes; there is a significant link between normative commitment and income status.