Yöneticilerin liderlik davranışlarının belirlenmesine yönelik karşılaştırmalı bir araştırma: Millî Eğitim Bakanlığı'nda bir uygulama
A comparative research on identifying the leadership behaviors of managers: An implementation at the Ministry of National Education
- Tez No: 381508
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ilk ve orta dereceli okullarda görev yapmakta olan okul yöneticilerinin Blake ve Mouton'un yönetim tarzı ölçeğine göre hangi tarz liderlik davranışına sahip olduğunu ortaya koymaktır. Araştırma, 2014 yılı Nisan-Mayıs aylarında Afyon, Ankara, Giresun, İstanbul, Ordu ve Samsun illerindeki resmi ilk ve ortaöğretim okullarında çalışan tesadüfi olarak seçilen 866 okul yöneticisi ile gerçekleştirilmiştir. Blake ve Mouton'un geliştirdiği anket formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 20 programı kullanılarak değişkenlerin özelliğine göre t ve anova testi ile değerlendirilmiştir. Toplanan veriler üzerinde yapılan istatistiksel analizler sonucu yöneticilerin yaş, cinsiyet, görev yaptıkları kurum, yöneticilik süresi ve yöneticilik eğitimi değişkeni ile liderlik davranışlarının hem insan odaklılık hem de görev odaklılık boyutu arasında anlamlı bir fark olduğu ortaya konmuştur. Araştırmaya katılan yöneticilerin medeni durum ve eğitim durumu değişkeni ile liderlik davranışlarının hem insan odaklılık hem de görev odaklılık boyutu arasında anlamlı bir fark olmadığı ortaya konmuştur. Ayrıca araştırmaya katılan yöneticilerin çocuk değişkeni ile liderlik davranışlarının insan odaklılık boyutu arasında anlamlı bir fark olduğu ama çocuk değişkeni ile liderlik davranışlarının görev odaklılık boyutu arasında anlamlı bir fark olmadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to determine/identify the leadership style of the school managers working at the primary and secondary schools of the Ministry of National Education according to Blake Mouton Managerial Grid. This survey had been applied in April-May 2014 to 866 school managers who are chosen randomly from the public primary and secondary schools in Giresun, Ankara, İstanbul, Afyon, Samsun and Ordu. The Managerial Grid which was developed by Blake and Mouton were used as data collecting tool. The results were analyzed by using SPSS v. 20 programme and evaluated by anova and t-tests according to the features of variables. As a result of the statistical analysis on the data collected, it was revealed that there is a significant difference between age, gender, the institution where they work, the management time, management training variables and the human and task-oriented dimension of leadership behaviors of the managers. However, it was found out that there is no significant difference between marital and education status variables and the human and task-oriented dimension of leadership behaviors of the managers who took part in this research. Furthermore, it was found out that there is significant difference between child variable and the human-oriented dimension of the leadership behaviors of the managers. On the other hand, there is no significant difference between child variable and task-oriented dimension of leadership behaviour of them.