Sınıf tekrarı yapan ortaöğretim öğrencilerinde görülen başarısızlık nedenlerinin sınav kaygısı ve çalışma davranışı değişkenleri açısından incelenmesi
Searching the reasons of the failure of the students repeating a grade level at high school in terms of parameters exam anxiety and study behaviour
- Tez No: 381516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Öğretmenliği Eğ. Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf tekrarı yapan Ortaöğretim öğrencilerinde görülen başarısızlık nedenlerinin sınav kaygısı ve çalışma davranışları açısından incelenmesidir. Tarama modelinin kullanıldığı araştırmada, çalışma grubunu Ankara ili, Yenimahalle ilçesinde 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında değişik okul türlerinde eğitim gören ve sınıf tekrarı yapan 156 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ''sınav kaygısı ölçeği'' ve ''çalışma davranışı değerlendirme ölçeği'' kullanılmıştır. Her iki ölçek de Bahçeci (2006) tarafından Baltaş'tan (1999) alınarak faktör analizleri yapılmış ve Likert tipi beşli derecelendirme ölçeğine çevrilmiştir. Sınav kaygısı ölçeği, faktör analizi sonucu 50 maddeden 34 maddelik bir forma dönüştürülmüştür. Ölçek; başkalarının görüşü, kendi görüşünüz, gelecekle ilgili endişeler, hazırlanmakla ilgili endişeler ve genel sınav kaygısı, zihinsel ve bedensel tepkiler olmak üzere 5 alt boyutta toplanmıştır. Çalışma davranışı değerlendirme ölçeği ise faktör analizi sonucu 45 maddeden 29 maddelik bir forma dönüştürülmüştür. 4 alt boyuttan oluşmaktadır. Bunlar; çalışmaya başlamak ve sürdürmek, bilinçli çalışmak ve öğrendiğini kullanmak, not tutmak ve dersi dinlemek, sınavlara hazırlanmak ve sınava girmek şeklindedir. Bu iki ölçek sınıf tekrarı yapan 156 öğrenciye sınıf ortamında sırasıyla verilerek soruları dikkatli bir şekilde okuyup cevaplandırmaları sağlanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programından yararlanılmıştır. Analiz kapsamında güvenirlilik analizi, frekans tabloları, betimleyici istatistikler, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre sınav kaygısında;“Başkalarının görüşü'' yaşa göre, ”Kendi görüşünüz'' yaşa ve cinsiyete göre,“Gelecekle ilgili endişeler'' yaşa göre, ”Hazırlanmakla ilgili endişeler ve“Genel sınav kaygısı'' okula ve yaşa göre farklılaşmaktadır. Cinsiyet değişkeninde ise bir farklılık görülmemektedir. Çalışma davranışında; ''Not tutmak ve dersi dinlemek'' okula, cinsiyete ve yaşa göre farklılık göstermemektedir. ''Sınavlara hazırlanmak ve sınava girmek'' okul, cinsiyet ve yaşa göre farklılaşmazken, ”Bilinçli Çalışmak ve Öğrendiğini Kullanmak" alt boyutunda okul ve cinsiyete göre farklılık görülmezken, yaşa göre anlamlı bir farklılık görülmektedir. Bütün bu bulgulara göre hem sınav kaygısı hem çalışma davranışı başarı üzerinde etkilidir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this research is to investigate the reasons of the failure of the grade level students in terms of exam anxiety and study behavior. In this research survey model is used and the population related with it 156 repeating grade level students studying at different types of school at Yenimahalle district of Ankara in the 2012-2013 education year. In the study“exam anxiety scale”and“study behaviour scale”are used as a data collecting medium. Of both scales, Bahçeci (2006) took from Baltaş (1999), factor analysis have been done and transferred into the five point Likert scale.“Exam anxiety scale”has been transferred into 34 items questionnaire out of so as a result of factor analysis. The scale consist of 5 components which are; others view, your own view, concerns about the future, concerns about the preparation and general exam anxiety, mental and physical reactions. Study behavior rating scale has been transferred into 29 items out of 45 as a result of factor analysis. It consists of 4 components. These are; begin to study and continue, conscious study and use what is learned, take note and listen to the class, preparation to the exams and take exams. These 2 scales are given individually to the 156 repeating grade level students, which are read and answered carefully. The data achieved has been analyzed using SPSS. In the analysis, reliability analysis, frequency tables, descriptive statistics, independent samples t-test and one-way ANOVA have been used.According to the research results,“Opinions of others”differs by age,“Your own opinion”differs by age and sex,“Concerns about the future”differs by age,“Concerns about preparation and general exam concern”differs by the school and age. No difference is observed in the sex variable. In studying behavior,“Taking notes and listening teacher”doesn't differ by the school, sex and age. While“Preparing for exams and taking exams”doesn't differ by the school, sex and age, no difference is observed in the component“Studying consciously and using what is learnt”by the school and sex, but a difference is seen by age. Taking into account all these findings, both exam anxiety and studying behavior are effective on success.