Öğretmenlerin etkileşimli tahta kullanımına yönelik öz-yeterlik algıları ve kaygı düzeylerinin incelenmesi: Niğde ili örneği
The self-adequacy perceptions of the secondary education teachers concerning use of the interactive board in classrooms and review of their anxiety levels: Niğde province example
  1. Tez No: 381541
  2. Yazar: GAMZE DOĞAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KILIÇ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tarama modelinin kullanıldığı araştırmanın genel amacı, ortaöğretim öğretmenlerinin etkileşimli tahta kullanımına yönelik öz-yeterlik algıları ve kaygı düzeylerini inceleyip ortaya koymaktır. Bu çalışma; Niğde ili ortaöğretim okullarında çalışan öğretmenlerin etkileşimli tahta öz-yeterlik algılarını, etkileşimli tahta kaygı düzeylerini belirlemek; bunların, öğretmenlerin yaşlarına, cinsiyetlerine, mesleki deneyimlerine, bilgisayar kullanma deneyimlerine, hizmet içi eğitim alıp almama durumlarına, etkileşimli tahta kullanma sıklıklarına göre değişip değişmediğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 2013-2014 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde, Niğde'deki ortaöğretim kurumlarında öğretmenlik yapan 172 öğretmenin katılımıyla gerçekleşmiştir. Katılımcılara demografik anket, etkileşimli tahta kullanımına yönelik öz-yeterlik anketi ve etkileşimli tahta kullanımına yönelik kaygı düzeyi belirleme anketi uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde araştırmanın amacına uygun olarak frekans, yüzde, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenler, etkileşimli tahta öz-yeterlik ölçeğine verdikleri cevap ortalamalarına göre kendilerini genel olarak etkileşimli tahta kullanımı konusunda orta düzeyde yeterli hissetmektedirler. Araştırma bulgularına göre araştırmaya katılan öğretmenlerin etkileşimli tahta kullanımı öz-yeterlik puan ortalamaları; cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, hizmet içi eğitim alma durumuna göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar göstermektedir. Etkileşimli tahta kaygı düzeyi belirleme anketine katılım gösteren öğretmenlerin, etkileşimli tahta kullanırken çoğunun“ara sıra”kaygı duyduğu ortaya konmuştur. Kaygı düzeyinin cinsiyet değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenirken, yaş değişkenine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin etkileşimli tahta kaygı alt faktörleri, mesleki kıdem düzeylerine göre istatistiksel olarak farklılık göstermemektedir. Ancak etkileşimli tahta kaygı düzeyinin, hizmet içi eğitim alma durumuna göre istatistiksel olarak farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The general purpose of the study in which survey method is used is to observe the self-adequacy perceptions of the secondary education teachers concerning interactive use of the board in classrooms and review of their anxiety levels. This research is carried out to observe the interactive board self-adequacy perceptions and the interactive board anxiety levels of the teachers who are employed in the secondary education schools in Niğde Province of Turkey and to observe the correlations of their ages, genders, occupational experiences, computer operation experiences, if they received in-service-training and the frequency of their interactive board use. The research sample is formed by 172 teachers who are randomly selected among the secondary education schools in Niğde province during the education year of 2013-2014, Spring Semester. The attendants are administered demographic questionnaire, self-adequacy and anxiety level questionnaires regarding use of interactive board. Frequency, percentage, independent sample t-test and one-sided variance analysis (ANOVA) are applied for the analysis of the data. The teachers who participated into the research perceived themselves as adequate about the use of interactive board according to the percentages of replies given to the self-adequacy questionnaire. The findings indicate that, genders, professional seniority levels, in-service-training amounts of the teachers who participated into the research do show statistically significant correlations with the dependent variable which is the interactive board use average self-adequacy scores. It is observed that the majority of the teachers who participated into the survey have expressed anxiety only“occasionally”. No statistically significant correlation is observed between the anxiety level and the gender of the teacher. On the other hand, statistically significant correlation is observed in the age variable of the teachers. The interactive board use anxiety sub-factor of the teachers who participated into the research do not differentiate with respect to their professional seniority levels. However, it is observed that statistically significant difference appeared between the in-service-training and the anxiety levels of the teachers.