Az gören öğrencilerde punto büyütme, büyüteç kullanma ve uyarlanmış bilgisayar teknolojisinin okuma hızı üzerine etkililiği
Effectiveness of using enlarged font size, the use of magnifier, and adapted computer technologies on the reading rates of students with visual impairments
  1. Tez No: 381542
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM TEYMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı,“az gören öğrencilerde punto büyütmenin, büyüteç kullanmanın ve uyarlanmış bilgisayar teknolojisinin”okuma hızı üzerindeki etkililiğini belirlemektir. Araştırmanın katılımcılarını, Ankara ili sınırları içerisinde yer alan bir görme engelliler ilköğretim okulunun dördüncü sınıfına devam eden az gören olup görme engeli dışında başka bir engeli olmayan sınıf düzeyinde okuma performansı gösteren öğrenciler oluşturmaktadır. Birisi kız ikisi erkek öğrenci olmak üzere toplam üç öğrenci bu araştırma için seçilmiştir. Araştırmanın uygulama sürecinde Dönüşümlü Sağaltımlar Deseni kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama sürecinde 4. sınıf düzeyinde 12 adet Türkçe metin kullanılmıştır. Metinler uygulamadan önce her bir katılımcı ve her bir sağaltım koşulu için tesadüfî örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Uygulama sürecinde ayrıca okuma hızı kayıt çizelgeleri ve grafikler kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları üç katılımcı içinde en etkili sağaltım tekniğinin büyüteç kullanma sağaltım tekniği olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effectiveness of using enlarged font size, the use of magnifier, and adapted computer technologies on increasing reading rates of students with visual impairments. The participants of the study were three 4,th grade students with low vision in an elementary school for students with visual impairments located in Ankara. Three students, one female and two male were selected for the study. The Alternating Treatment Design was used in the practice stage of the research. 12 texts in Turkish at the 4 Grade level were used in the practice stage of the study. Texts were chosen by random sampling for each participant and each treatment design before practice. Reading rate charts and graphs were also used throughout the practices. Results of the study showed that the most effective treatment for the three participants was the use of magnifier.