Biyoloji eğitiminde bilimsel hikayeler kullanmanın öğrenci tutumlarına etkisi
Use of the scientific stories effect on the attitude of the students in biology education
  1. Tez No: 381540
  2. Yazar: RAMAZAN KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KATIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, biyoloji bilimine yaptığı bilimsel çalışmalarıyla katkıda bulunmuş bilim insanlarının yaşam hikayelerinden kesitler sunmanın öğrencilerin biyoloji dersine yönelik tutumlarına etkisini incelemek ve bu yöntemle işlenen dersle ilgili öğrenci görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, Pursaklar Ayyıldız Anadolu Lisesi ve Akyurt Özel Necip Fazıl Kısakürek Lisesi 9. Sınıfa devam eden toplam 124 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada deney ve kontrol grupları oluşturulup grupların denkliğinin sağlanıp sağlanmadığını belirlemek için Tobin ve Capie (1981), tarafından geliştirilen ve Geban, Aşkar ve Özkan (1992), tarafından Türkçeye çevrilip düzenlenen mantıksal düşünme yeteneği testi (The Test of Logical Thinking=TOLT; Ek 4) kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının denkliği sağlandıktan sonra Koçakoğlu ve Türkmen (2010), tarafından geliştirilen Biyoloji Tutum Ölçeği (BTÖ) ön test olarak ilgili deney ve kontrol gruplarına uygulanmıştır. Deney gruplarına yapmış oldukları bilimsel çalışmalarla biyoloji bilimine katkıda bulunmuş bilim insanlarının hayatlarından kesitler içeren bilimsel hikayeler, bilgisayar sunuları şeklinde, sınıf ortamında uygulanmıştır. Ön testin uygulanmasından yaklaşık altı hafta sonra tutum ölçeği son test olarak deney ve kontrol gruplarına tekrar uygulanmıştır. Elde edilen veriler önce MS (Micro Soft) Excell programına aktarılıp düzenlendikten sonra SPSS ( Statistical Package for the Social Sciences) 21 analiz programında incelenmiştir. Gerekli istatistiksel çalışmalar (bağımsız örneklem ve eşlenmiş örneklem“t”testi) yapıldıktan sonra daha önceden belirlenen alt problemlerin cevapları aranmıştır. Sonuç olarak biyoloji bilimine katkıda bulunmuş bilim insanlarının hayat hikayelerini içeren bilimsel hikayeler kullanmanın öğrenci tutum puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca deney gruplarına son test uygulama esnasında yapılan yapılandırılmış görüş anketi sonuçlarına göre bu tür uygulamaların öğrencileri rahatlattığı, monotonluktan kurtardığı ve dersi daha eğlenceli hale getirdiği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Biyoloji Eğitimi, Bilimsel Hikayeler, Biyoloji Bilimine Yönelik Tutum.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study, the biological sciences to his scientific work with have contributed to scientists' life story of the present the students' biology course-related attitudes examine the effects and this method is processed by the lessons relevant to students' opinions to determine. The research working group of Pursaklar Ayyıldız High School and Private Necip Fazıl Kısakürek High School 9th. grade is continuing to build a total of 124 students. In our study, the experimental and control groups created group satisfies the equivalence of logical thinking (TOLT) in order to measure whether taking the opinion of experts in the field of test validity and reliability study was required and was applied. Biology attitude scale was applied before presentation. Experimental groups of scientists presenting scenes from the lives they have made contributions to biological sciences in the form of computer presentations were committed. After about six weeks, attitude scale was applied again to the experimental and control groups. The data obtained before the MS (Micro Soft) Excel program the necessary arrangements be transferred to SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 21, after program analysis (indepented sample and paired sample t-test) examined the necessary statistical studies have been previously identified sub-problems of the answers is being searched. As a result, scientist who contributed to the biological sciences, using the stories about their life, was seen not affecting towards of student's attitudes be statistically. In addition, the experimental group made their last test application structured according to opinion poll results that relieve students of such applications, which recover from the monotony and make lessons more fun to come to the fore in the opinion, was observed. Key Words : Biology Education, Scientific Stories, Attitudes Towards Biological Sciences