Vatandaşlık bilincinin oluşmasında T. C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersinin rolü
The role of Turkish Republic revolution history and Kemalism lesson about formation of citizenship in secondary education
  1. Tez No: 381544
  2. Yazar: ESMA ERGİNER ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Vatandaşlık, devlete siyasal aidiyet olarak tanımlanmış ayrıca bireyi bazı hak ve sorumlulukların bağlı olduğu yasal statü kazandıran bir kavram olarak açıklanmıştır. Klasik/Modern anlayışta vatandaşlık milletle aynı çerçevede düşünülmüş ancak daha sonra dünyada gerçekleşen büyük değişim sonucunda ulus devletlerdeki millet ile eş değer tutulan vatandaşlık anlayışı eleştirilmiştir. Vatandaşlık yeni evrensel hak ve değerleri ifade edebilen bir anlayışa yönelmiş; her ne kadar vatandaşlığa yeni yorumlar getirilmeye çalışılsa da ülkemizde vatandaşlık, kimlik, millet kavramlarını bir bütün olarak algılamaya devam eden bir anlayış söz konusudur. İktidarlar, bireylerin kendilerini tanıdıkları, ortak aidiyet duygusu oluşturabildikleri bir anlayış ile yetişmeleri için genelde eğitimi özelde tarih eğitimini bir araç olarak kullanmışlardır. Vatandaşlık bilincinin oluşmasında T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin rolü konulu çalışmanın amacı, bireylerin bir vatandaş olarak sorumluluk ve haklarının farkında olmalarında T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin etkisini ortaya koyabilmektir. Araştırmada betimsel yöntemin bir türü olan tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma, 2012-2013 öğretim yılında Ankara ilinin Çubuk ilçesinde öğrenim gören ortaöğretim 12. sınıf öğrencilerinden 292 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma doğrultusunda hazırlanan anket formu 292 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin geçerliğini belirlemek için Faktör analizi, KMO ve Barttlet Testi sonuçları değerlendirilmiştir. Ayrıca güvenirliği belirlemek için Cronbach Alpha olarak bilinen iç tutarlılık katsayısına bakılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin frekans analizleri tablolar halinde gösterilerek yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin bilinçli vatandaş yetişmesinde etkili olduğu araştırmaya katılan öğrencilerin anket cevaplarından anlaşılmaktadır. Araştırmada öğrencilere yöneltilen açık uçlu sorularda öğrencilerin bu durumu ortaya koymakta belli ifadelerle sınırlı kaldıkları araştırma verilerinden anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Citizenship is defined as political affiliation to the state, also it descibes indivual who is dependent on some of the rights and responsibilities as a concept in the legal status. In the classic / modern concept, citizenship considered in the same frame with nation, but then as a result of major changes taking place in the world the understanding of citizenship which is in the nation state held equal. Citizenship tended to the a concept which can express new universal rights and values, although there are attempts to bring new comments to the citizenship, in our country citizenship , identity, perception of the concept of nation consider as a whole. Power usually used history education in special education as a tool which made individuals know themselves and could create a common sense of belonging to catch up with an understanding. The aim of the study about formation of citizenship of the Turkey Republic Revolution History and Kemalism lesson study on the role is to demonstrate the effect of the Republic of Turkey Revolution History and Kemalism lesson course make the individuals aware of responsibilities and rights as a citizen. In this study, screening model was used which is a type of descriptive research model. The research was performed in 2012-1013 Education Year in Çubuk Ankara to 292 12th grades students. The questionnaire prepared in accordance research conducted to 292 students. Factor analysis, KMO and Barttlet Test results were evaluated to determine currency of data obtained from this study. In addition to determine reliability, known as Cronbach's alpha internal consistency coefficient was evaluated. He data obtained from the study of the frequency analysis were interpreted in tables. As a result of the study, it was understood from the answers of students who attended questionnaire that Turkey Republic Revolution History and Kemalism lesson is effective in training conscious citizens. In this study, it has been understood that students had difficulty in expressing open-ended question questions.