Sınıf öğretmenlerinin sahip olduğu değerler ile akademik iyimserlik düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the values of primary school teachers and their levels of academic optimism
- Tez No: 381543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR BULUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin sahip olduğu bireysel değerler ile akademik iyimserlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Ankara ili merkez ilçelerinden seçilen 19 ilkokulda görev yapan 398 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklemin belirlenmesinde seçkisiz oranlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin sahip oldukları değer tiplerini belirlemek amacıyla Schwartz ve arkadaşlarının (2001) geliştirdiği Portre Değerler Anketi ile öğretmenlerin akademik iyimserlik düzeylerini belirlemek amacıyla da Hoy, Beard ve Woolfolk Hoy'un (2006) geliştirdiği Akademik İyimserlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS 22.0 programından faydalanılmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin belirlenmesi için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı, yordayıcı değişkenlerin incelenmesinde Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi, öğretmen görüşlerinin cinsiyet, yaş ve mesleki kıdem gibi demografik değişkenlere göre farklılığının analizinde ise t-testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin en çok evrenselcilik en az ise güç değerine yöneldikleri, cinsiyet ve mesleki kıdem değişkenlerinin öğretmen görüşlerinde farklılıklar ortaya çıkardığı görülmüştür. Öğretmenlerin genel akademik iyimserlik düzeylerinin iyi seviyede olduğu sonucuna ulaşılmış; cinsiyet, yaş ve mesleki kıdem değişkenlerinin anlamlı bir farklılık göstermediği gözlenmiştir. Araştırma sonunda sınıf öğretmenlerinin sahip oldukları değer tipleri ile akademik iyimserlik düzeyleri arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu ve değer tiplerinin, akademik iyimserliğin anlamlı yordayıcısı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigating the relationship between values of the primary school teachers and their levels of academic optimism. The research is a descriptive study, in which the relational survey model has been employed. The study sample consists of 398 primary school teachers working for 19 primary schools selected from the central districts of Ankara. The random sampling method has been used to determine the sample of the study. In the study, the Portrait Values Survey, developed by Schwartz et al. (2001), has been used to determine the value types of the teachers; and the Academic Optimism Scale, developed by Hoy, Beard and Woolfolk Hoy (2006), has been used in order to identify the teachers' levels of academic optimism. Computer software SPSS 22.0 was used for analyzing the data of the study. The Pearson Product Moment Correlation Coefficient has been used for determination of the relationship between the variables; while the Multiple Linear Regression Analysis was used for analyzing the predicting variables, the t-test and variance analysis (ANOVA) have been employed to analyze the differences between the teacher opinions depending on some demographic variables such as gender, age and seniority. According to the results of the study, it has been observed that the teachers are directed towards universalism at most and power values at least; the gender and seniority variables create differences in teacher opinions. It has been observed that the overall academic optimism levels of the teachers are at a good level and the gender, age and seniority variables do not show significant differences. At the end of the research, it has been concluded that there is a positive and significant relationship between the value types of primary school teachers and their levels of academic optimism; and the value types are significant predictors of academic optimism.