Öğretmenlerin zaman yönetimi becerileri ile iş doyumları arasındaki ilişki
The relationship between the job saticfaction and teachers time management skills
- Tez No: 381550
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Araştırmanın amacı, öğretmenlerin zaman yönetimi becerileri ile iş doyumları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın örneklemini 2013-2014 eğitim öğretim yılında Sinop il genelinde bulunan ortaokullarda görev yapan 297 öğretmen (156 kadın ve 141 erkek) oluşturmaktadır. Veriler, Britton ve Tesser tarafından geliştirilen, 2002'de Alay ve Koçak tarafından Türkçe'ye uyarlanan Zaman Yönetimi Anketi ve 1985'te Baycan tarafından uygulaması yapılarak geçerliliği ve güvenirliği test edilen İş Doyumu Anketi ile toplanmıştır. Veriler değerlendirilmesi için; SPSS 17.00 programına aktarılarak, betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, LSD testi ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık seviyesi 0.05 olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçları; öğretmenlerin yüksek düzeyde zaman yönetimi (zaman planlaması, zaman tutumları ve zaman harcattırıcılar) becerilerine sahip olduklarını göstermektedir. Öğretmenlerin zaman yönetimi becerileri cinsiyete, medeni duruma ve eğitim durumuna göre anlamlı bir şekilde değişmemektedir. Fakat öğretmenlerin zaman yönetimi becerilerinde yaşlarına, hizmet sürelerine ve branşlarına bağlı olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bununla birlikte öğretmenlerin yüksek düzeyde iş doyumuna (içsel doyum ve dışsal doyum) sahip oldukları görülmüştür. Öğretmenlerin iş doyumları; cinsiyete, medeni duruma, eğitim durumuna ve yaşa göre anlamlı bir şekilde değişmemektedir. Fakat öğretmenlerin iş doyumlarında mesleki kıdem ve branşa bağlı olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Araştırmada ulaşılan diğer bir sonuca göre, öğretmenlerin zaman yönetimi becerileri ile iş doyumları arasında düşük düzeyde, pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to state the relation between time management and job satiety of teachers.The sample of the research was applied to 297 teachers who work in schools in Sinop during 2013-2014 academy year.The data was collected by means of 'Time Management Survey',developed by Britton and Tesser and translated into Turkish by Alay and Koçak, and 'Job Satiety Survey' which was performed and tested by Baycan in 1985.Figurative statistics,independent sample t-tests, undirectional variance analysis, LSD test and Pearson correlation test were used to evaluate the data.Statistical Relevance Degree was 0.05. The results of the research; the teachers have a large amount of time management skills. These skills of the teachers don't change with regard to their sex, marital status and education status. But there are changes with regard to their age, tenure of service and their branches. Besides that, it was found that the teacher have a large amount of job satiety (internal and external satiety) .The job satiety of the teachers don't change with regard to their sex, marital status and education status, on the contrary, it changes with regard to the length of service and their branches.Another result is that there is a little,positive and meaningful relation between time managemet and job satiety of teachers.