Designing and adapting more learner-centered language teaching materials
Dil öğretim materyallerinin daha öğrenen merkezli tasarımı ve adaptasyonu
  1. Tez No: 381549
  2. Yazar: GÖZDE DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA YANGIN EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma İngiliz dili öğretim materyallerinin daha öğrenen merkezli tasarımı ve adaptasyonunu öngörmektedir ve bu doğrultuda faydalanılabilecek üç yaklaşımı öne sürmektedir. Yapısalcılık, bilişsel ve insancıl yaklaşımlara odaklanan bu çalışmada, Ankara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'ndaki okutmanların öğrenen merkezli yaklaşım konusundaki bilgileri, inançları ve sınıf içi uygulamaları açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, anket tekniği kullanılmış ve elde edilen veriler araştırmacı tarafından analiz edilerek yorumlanmıştır. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket McREL (1994) tarafından geliştirilmiş ve araca ilişkin değerler çalışmada belirtilmiştir. Anketin araştırmacı tarafından geliştirilen açık uçlu kısmında ise sonuçlar içerik analizine tabi tutulmuş, kodlar ve temalarla ifade edilerek yorumlanmıştır. Eklerde belirtilen bu çalışmalar sayesinde, sınırlılıklarda göz önünde bulundurularak çalışma nihai sonuca bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study sets forth the adaptation and design of English language teaching materials to be more learner-centered and suggests three approaches in line with this aim. Focusing on Constructivism, Cognitive and Humanistic Approaches, this study has meant to reveal the knowledge, beliefs and in-class applications of instructors at Ankara University School of Foreign Languages. To this end, survey has been use as data collection technique and the data collected has been analyzed and commented by the researcher. The questionnaire which has been used as data collection tool was developed by McREL (1994) and the values for the questions have been mentioned in the study. The results of the open-ended part of the questionnaire has been analyzed through content analysis and commented on codes and themes. Thanks to this study added in appendix, the study has been concluded paying attention to the possible limitations.