Romantik ilişkilerde bağlanma yaralanmaları ölçeğinin geliştirilmesi
Development of attachment injury measurement in romantic relationshi̇p
  1. Tez No: 381555
  2. Yazar: SARE TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Romantik ilişkiler yetişkinlik dönemi yakın ilişkilerinden biridir. Ayrıca, yetişkinlikte romantik bir ilişkinin kurulması ve sürdürülmesi gelişimsel bir görevdir. Bağlanma ilişkisi bebeklerin birincil bakıcı ile kurdukları ve sürdürdükleri güven ve bakıma dayalı ilişkidir. Bağlanma ilişkisi yaşamın ilk yılında geliştirilir ve aktif olur. İlerleyen yıllarda bağlanma davranışının yoğunluğu, azalarak devam eder. Bağlanma, yaşam boyu devam eden bir davranış sistemidir. Bebeklikte bağlanma ilişkisinde birinci bağlanma figürü genellikle anne olurken; yetişkinlikte birincil bağlanma figürü çoğu zaman romantik ilişkideki eş olmaktadır. Bağlanma yaralanmaları psikoloji, psikolojik danışma, aile ve çift danışması alanlarında yeni bir kavramdır. Yetişkin romantik ilişkilerinde, kritik ihtiyaç anlarında bağlanma figürünün ulaşılabilir ve cevap verebilir olduğuna dair güvensizlik yaşandığında ve bu güvensizlik travmatik olarak algılandığında, bağlanma yaralanması gerçekleşmektedir. Bağlanma yaralanmaları, çift terapilerinde sık sık karşılaşılan ve iyileştirilmediğinde tekrar tekrar ortaya çıkan bir durumdur. Bu çalışmanın amacı; yeni bir kavram olan bağlanma yaralanmalarını ölçmeye yönelik bir ölçme aracı geliştirmek ve bağlanma yaralanmaları kavramına ilişkin yapıyı ortaya koymaktır. Bu doğrultuda çalışma, ölçek geliştirme sürecine ilişkin adımlar izlenerek yürütülmüştür. Romantik İlişkilerde Bağlanma Yaralanmaları Ölçeği deneme formu en az bir yıllık evli 359 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen veriler üzerinden yapılan analizler sonucunda sosyal bilimler ve davranış bilimleri açısından kabul edilebilir değerlerde, geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı elde edilmiştir. Romantik İlişkilerde Bağlanma Yaralanması puanları, çeşitli değişken göz önüne alınarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular ölçek geliştirme, yetişkin bağlanma teorisi ve bağlanma ile ilgili mevcut ölçme araçları bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A romantic relationship is one of the close relationships for adults. Also, establishing and progressing a romantic relationship for adults is a development task. Attachment relationship is a relationship that babies establish and progress with their primary attachment figures based on safety and caring. Attachment relationship is developed and activated in the first year of the life. In the following years, intense of attachment behavior continues decreasingly. However, attachment is behavioral system that progress life span. While the primary figüre in infancy is generally mother, the primary figüre in adulthood is chiefly the romantic relationship partner. Attachment injury is a new concept in psychology, psychological counseling, and family and couple counseling. In adult romantic relationships, an attachment injury occurs when the insecurity about attachment figüre's responsibility and accesibility is experienced in critical need times and this insecurity is perceived as traumatic. Attachment injury is come up often at couple thearpies and it is repeatedly come up if not remedied. In this research, to develop a measurement for evaluating attachment injury and to introduce the structure of attachment injury concept are aimed. The study in this direction is conducted by following the process to develop a measurement. The Attachment Injury Measurement In Romantic Relationships is applied to 359 people who are married for at least one year. In concequence of the analysis on the findings, a valid and reliable instrument is obtained in terms of social and behavioral sciences. The Attachment Injury Measurment scores in romatic relationships are examined by taking various variables into consideration. Findings are discussed in the context of measurement development, adulthood and attachment measurments.