Aldatmaya yönelik niyet yordayıcıları: Evlilikte bağlanma yaralanmaları, evlilik uyumu ve bağlanma stilleri açısından inceleme
Predictors of infidelity intentions: An examination in terms of attachment injuries in marriage, marital adjustment, and attachment styles
- Tez No: 954661
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İlişkilerde ortaya çıkan aldatma davranışı hem bireyi hem de ilişkiyi olumsuz etkileyen; psikolojik ve fiziksel sağlık üzerinde çeşitli sonuçlar doğurabilen ve daha geniş bir perspektiften bakıldığında toplumsal iyilik halini de etkileyebilecek önemli bir sorundur. Bu araştırmada evlilik ilişkisinde olan bireylerin aldatmaya yönelik niyetini evlilik uyumu, evlilikte bağlanma yaralanmaları ve bağlanma stilleri gibi bireysel ve ilişkisel faktörler bağlamında incelenmesi amaçlamıştır. Bu kapsamda çalışmanın örneklemini kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılmış olan 292 kadın 123 erkek olmak üzere 18-65 yaş aralığındaki 415 kişi oluşturmaktadır. Çalışmada Sosyodemografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Evlilikte Bağlanma Yaralanmaları Ölçeği, Evlilik Uyumu Ölçeği, Aldatmaya Yönelik Niyet Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Başlangıç olarak kullanılan ölçeklerin güvenilirlik analizleri yapılmış, demografik verilerden olan; cinsiyet, evlilik süresi, çocuk sayısı değişkenlerinin aldatma niyetini farklılaştırıp farklılaştırmadığını incelemek için t testi yapılmış, değişkenlerin birbiriyle olan ilişkisini incelemek için korelasyon analizi yapılmış ve son olarak bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerine yordayıcı etkisine değerlendirmek amacıyla regresyon analizi yapılmıştır. Analizlere göre; aldatmaya yönelik niyetin çocuk sahibi olup olmamaya ve evlilik süresine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı, cinsiyete göre ise anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı bulgulanmıştır. Evli yetişkinlerde kaygılı ve kaçıngan bağlanma stili ve bağlanma yaralanmaları ile aldatma niyeti arasında pozitif yönde, evlilik uyumu ile aldatma niyeti arasında negatif yönde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Diğer yandan evli yetişkinlerde kaygılı bağlanma stili aldatma niyetini pozitif yönde, evlilik uyumu ise negatif yönde yordamaktadır. Kaçıngan bağlanma stili ve evlilikte bağlanma yaralanmalarının aldatma niyetini yordayıcı bir etkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Infidelity in romantic relationships is a significant issue that negatively affects both individuals and relationships. Infidelity can lead to various psychological and physical health consequences among individuals and, from a broader perspective, may also impact societal well-being. This study aims to examine intentions toward infidelity in marital relationships using marital adjustment, attachment injuries in marriage, and attachment styles. The study sample consisted of 415 participants between 18 and 65 years old, including 292 women and 123 men, who were reached through random sampling. The data were collected using the Experiences in Close Relationships Inventory-II, Marital Attachment Injuries Scale, Marital Adjustment Scale, Infidelity Intentions Scale, and Sociodemographic Information Form. The data were analyzed using the IBM SPSS software. First, reliability analyses of the scales were conducted. To investigate whether intentions toward infidelity differed by demographic variables such as gender, duration of marriage, and number of children, independent samples t-tests were performed. Correlation analyses were conducted to explore the relationships between the variables. Last, regression analyses were examined to evaluate the predictive effects of marital adjustment, attachment injuries in marriage, and attachment styles on the intentions toward infidelity. The results indicated that infidelity intentions significantly differed based on having children and duration of marriage but did not differ significantly by gender. Moreover, among married adults, anxious and avoidant attachment styles and attachment injuries were positively correlated with infidelity intentions, while marital adjustment was negatively correlated. Furthermore, regression analyses revealed that anxious attachment style positively predicted infidelity intentions, whereas marital adjustment negatively predicted them. However, avoidant attachment style and attachment injuries did not significantly predict intentions toward infidelity.