İsmail Hakkı Baltacıoğlu'nun eğitim görüşleri
The perspective of İsmail Hakkı Baltacıoglu about education
- Tez No: 381560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN ZABUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmada İsmail Hakkı Baltacıoğlu'nun eğitim görüşleri ile günümüz Türk eğitim sisteminde ve genel olarak günümüz eğitiminde kullanılan öğretim programı öğeleri, öğretim stratejileri, öğretme yöntem ve teknikleri, öğretim ilkeleri ve ölçme teknikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Betimsel yöntemle yapılan bu araştırmanın verileri, Baltacıoğlu'nun eserleri ile hakkında yazılmış kitap ve makalelerden nitel veri analizi yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Türk eğitim sistemi ve günümüz eğitiminde kullanılan öğretim programı öğeleri, öğretim stratejileri, öğretme yöntem ve teknikleri, öğretim ilkeleri ve ölçme tekniklerinin Baltacıoğlu'nun eğitim anlayışıyla benzer ve farklı yönlerinin olduğu görülmüştür. Ayrıca Baltacıoğlu'nun günümüzden en az yarım yüzyıl önce ifade ettiği birçok görüşünün ülkemizde ancak 9-10 yıl öncesinde uygulamaya koyulduğu görülmüş; bu durumla ilgili en somut örneğin, ülkemiz ilkokul programlarına 2005-2006 eğitim-öğretim yılında giren 'yapılandırmacılık' anlayışı olduğu tespit edilmiştir. Öğrencinin daha önceki bilgilerinden de yola çıkarak bilgiyi kendisinin oluşturduğu ve öğretmenin sadece bir rehber ve yardımcı durumunda olduğu bu anlayışın izleri, Baltacıoğlu'nun 1942'de kaleme aldığı 'İçtimai Mektep' ve 1964'te kaleme aldığı 'Pedagojide İhtilal' adlı eserlerinde görülmektedir. Yine programlarımıza 2005-2006 eğitim-öğretim yılında giren, nöropsikoloji ve gelişim uzmanı Howard Gardner'ın 1983'te ortaya koyduğu 'Çoklu Zekâ Kuramı'na göre, insanların farklı zekâ alanları vardır ve eğitim-öğretim esnasında da bu gerçek gözetilmelidir. Baltacıoğlu'nun ise Gardner'dan 19 yıl önce Pedagojide İhtilal adlı eserinde bu gerçeği 'zekâ yok zekâlar vardır' şeklinde ifade ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research Ismail Hakkı Baltacıoglu's views on education are studied comparatively with curriculum elements, teaching strategies, methods and techniques, teaching principles and assessment techniques of modern-day Turkish system of education and current teaching programs and their components generally used. As a result of the research, it was concluded that curriculum elements, teaching strategies, methods and techniques, teaching principles and assessment techniques used in Turkish system of education and modern-day education systems has similar and different sides. Besides it was determined that many of Baltacıoglu's views, which he stated at least half a century ago, were barely put into practice 9 or 10 years ago; the most tangible example related to this was seen as his notion of“constructivism”, which went into our country's 2005-2006 primary school education programs. The signs of this insight, which asserts that a student constitutes the knowledge himself by deriving from his earlier knowledge and a teacher is only a guide and a helper, can be seen in his works called“Içtimai Mektep”written in 1942 and“Pedagojide Ihtilal”written in 1964. Also according to the“theory of multiple intelligences”, put forth by neuropsychologist and development specialist, Howard Gardner in 1983, which entered into our curriculum in 2005-2006 education year, human beings have different intelligence areas and during the education process this reality must be considered. As for Baltacıoglu he stated this reality by saying“ There is not an intelligence. There are 'intelligences'”in his work called“Pedagojide Ihtilal”19 years ago.