Ortaöğretimde 2009 psikoloji öğretim programının uygulanabilirliğinin öğretim ilke, yöntem ve teknikler açısından değerlendirilmesi
The evaluation of practicability of 2009 teaching psychology program in secondary education with respect to teaching principles, methods and techniques
  1. Tez No: 381561
  2. Yazar: KORAY KAYTANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KISAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Araştırmanın temel amacı, Ortaöğretimde 2009 psikoloji öğretim programının uygulanabilirliğinin öğretim ilke, yöntem ve teknikler açısından incelenmesidir. Durum Çalışması modeline göre yapılan araştırmanın verileri nitel veri analizi yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada; 1924'ten günümüze kadar uygulanan psikoloji öğretim programları, psikoloji öğretiminde planlama, ders kitabı seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar, psikoloji öğretiminde kullanılabilecek öğretim stratejileri - öğrenme modelleri - öğretim teknikleri - öğretim ilkeleri ve psikoloji öğretiminde ölçme değerlendirme üzerinde durulmuştur. Araştırmanın sonucunda, hâlihazırda kullanılan 2009 psikoloji öğretim programından önce kullanımda olan 1924, 1934, 1938, 1952, 1956, 1987 ve 1991 programlarının son programın aksine 'öğretmen merkezli' olarak hazırlandığı tespit edilmiştir. 2009 öğretim programının uygulanabilirliğini zorlaştırıcı bazı unsurlar tespit edilmiştir. Programda, programın amaçlarıyla ilgili olarak 'öğrencilerin duyarlılıklarının geliştirilmesinin amaçlandığı' belirtildiği halde, 'duyuşsal hedefler'e çok az yer verilmesi gibi birbiriyle çelişen ifadeler mevcuttur. Programa uygun olarak hazırlanan ders kitaplarının içerisinde 'gelişim psikolojisi insanın doğumu ve sonrasıyla ilgilenir.' şeklinde yanlış bilgilerin yer aldığı tespit edilmiştir. Ayrıca MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde, lise öğretmeninin 'sınavları mümkün mertebe yazılı yoklama olarak yapması ve on gün içerisinde sınavların değerlendirmesini yapıp e-okula işlemesi gerekir' şeklinde, pratikte verimli olarak uygulanması neredeyse imkansız maddelerin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The basic aim of the study is the research of the practicability of 2009 Teaching Psychology Program in secondary education with respect to teaching principles, methods and techniques. The data of the research, which was made according to the case study model, was gained through using qualitative data analysis method. In the study, Teaching Psychology Programs which have been used since 1924, planning in Teaching Psychology, the important points while choosing the coursebooks, teaching strategies which can be used in Teaching Psychology-learning models- teaching techniques-teaching principles and the assessment and evaluation in Teaching Psychology are stressed. In the conclusion of the study, it was found out that the 1924, 1934, 1952, 1956, 1987 and 1991 Teaching Psychology programs, which were in use before the present 2009 program were more teacher-orientedly prepared than the last one. Also some elements of the program were detected to obstruct the 2009 Teaching Program. In the program are some contradictory statements about the objectives of the program, like although it is stated that“the sensibility of the students are aimed to be improved”, the perceptional objectives are rare in it. In the books which are prepared according to the program are some wrong information like“Developmental psychology is interested in human's birth and afterwards.”In addition, in MEB Secondary Education Establishments Regulations are some articles like“high school teachers must do the exams as written exams as mostly as possible, assess them and enter the results up in e-school in ten days.”, which are almost impossible to be efficiently applied.