İlkokul İngilizce ders kitaplarındaki illüstrasyonların plastik sanatlar çerçevesinde incelenmesi
Examination of illustrations in the primary education English textbooks within the frame of plastic arts
- Tez No: 381559
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırma ilkokul İngilizce ders kitapları plastik sanatlar açısından incelenmesi için hazırlanmıştır. İllüstrasyonlar plastik sanatlar çerçevesinde incelenerek, öğrenimde son derece etkili olan illüstrasyonların niteliklerinin önemini vurgulamak amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2013-2014 eğitim öğretim yılı için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ilkokul ikinci sınıf derecesindeki öğrencilere dağıtılan ve müfredatta kullanılan İngilizce ders kitaplarından random olarak seçilen 6 illüstrasyon oluşturmuştur. Veriler hazırlanmış görüşme formu yoluyla uzmanlarla görüşme yapılarak toplanmıştır. Görüşmeler alanda uzman 5 uzman ile yapılmış, elde edilen veriler betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Araştırmanın sonunda incelenen illüstrasyonlarda tasarım ilkeleri açısından, renk kullanımı açısından, kompozisyon açısından hatalar saptanmıştır. Konu anlatımı açısından da eksiklikler içeren illüstrasyonlar üzerine yorumlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is prepared for examination of primary education English textbooks within the frame of plastic arts. Examining the illustrations within the frame of plastic arts, it is aimed to emphasize the qualifications of illustrations that is highly effective in learning. The working group of the study is formed by 6 illustrations chosen randomly from English textbooks which are delivered to primary education second grader students by the Ministry of National Education (MNE) for 2013- 2014 school year and used in syllabus. Data is collected via interviewing specialists with prepared interview form. Interviews are carried out with 5 specialist who are expert on the field, obtained data is analysed via descriptive analysis. Following the searches faults are detected in examined illustrations from the point of design principles, color usage, compoition. Remarks are also made about illustrations that have troubles from the point of lecturing.