Akademik başarının yordayıcısı olarak akademik güdülenme, öz yeterlilik ve sınav kaygısı
Academic motivation, self efficacy and test anxiety as the predictors of academic success
  1. Tez No: 265178
  2. Yazar: FATMA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY ERGENE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Aydın, F. (2010). Akademik Başarının Yordayıcısı Olarak Akademik Güdülenme, Öz Yeterlilik ve Sınav Kaygısı. Yüksek Lisans Tezi, Ankara: Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü.Bu çalışmanın amacı ortaöğretim öğrencilerinde akademik güdülenme, öz yeterlilik, sınav kaygısı ve akademik başarı ilişkisini incelemektir. Çalışma grubunu; Ankara'nın Çankaya İlçesinde bulunan Kurtuluş Lisesi, Cumhuriyet Lisesi, Ayrancı Lisesi, Dikmen Lisesi, Sokullu Lisesi, Ömer Seyfettin Lisesi ve Mimar Kemalettin Lisesi öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışmaya 906 öğrenci katılmıştır ama yapılan inceleme sonucunda 50 veri çalışmadan çıkarılmıştır ve çalışma 480 kız, 376 erkek öğrenci olmak üzere toplam 856 veri üzerinde gerçekleştirilmiştir.Çalışmada veri toplama araçları olarak; Öner ve Albayrak (1986), tarafından uyarlanan Sınav Kaygısı Ölçeği, Bozanoğlu (2004) tarafından geliştirilen Akademik Güdülenme Ölçeği, Kemer (2006) tarafından uyarlanan Akademik Öz Yeterlilik Ölçeği ve bu çalışmanın araştırmacısı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu (2009) kullanılmıştır. Akademik başarı puanı olarak öğrencilerin yılsonu akademik başarı ortalamaları kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel çözümlemesi SPSS (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı) 11.5 paket programı kullanılarak yapılmıştır.Akademik başarı değişkeni bağımlı değişken olarak ele alınmıştır ve bu değişkenin akademik güdülenme, akademik öz yeterlilik, sınav kaygısı ve cinsiyet bağımsız değişkenleri tarafından yordanıp yordanmadığı adımsal çoklu regresyon analizi ile incelenmiştir.Analizler sonucunda akademik öz yeterlilik, sınav kaygısı kuruntu boyutu, cinsiyet, sayısal öz yeterlilik, sınav kaygısı duyuşsallık boyutu, akademik yardım yeterliliği, sosyal öz yeterlilik ve akademik güdülenme değişkenlerinin akademik başarıyı yordadığı öte yandan akademik öz yeterliliğin alt boyutları olan iyi bir sınıf öğrencisi özellikleri ve kavrayış değişkenlerinin akademik başarıyı yordamadığı belirlenmiştir.Analiz sonuçları literatürde yer alan diğer araştırma bulguları ışığında tartışılıp yorumlanmıştır. Çalışma sonunda psikolojik danışma ve rehberlik alaında uygulamacılara, araştırmacılara ve ailelere yönelik olarak konuya ilişkin öneriler sunulmuştur.Araştırmanın anahtar kelimeleri: Akademik güdülenme, Öz yeterlilik, Sınav kaygısı, Akademik başarı.
Özet (Çeviri)
Aydın, F. (2010). Academic Motivation, Self Efficacy and Test Anxiety as the Predictors of Academic Success. Unpublished Master Thesis, Ankara: Institute of Social Sciences, Hacettepe University.The purpose of this study is to investigate the relationship among academic motivation, self efficacy, test anxiety and academic achievement among high school students. Study group was composed of students from Kurtuluş High School, Cumhuriyet High School, Ayrancı High School, Dikmen High School, Sokullu High School, Ömer Seyfettin High School and Mimar Kemal High School in the Çankaya district of Ankara province. 906 students participated to the study but 50 participants were omitted from the study group due to lack of relevant data in the instruments. The study was carried on 865 partipants, 480 of female and 376 of male.Test Anxiety Scale adapted by Öner and Albayrak (1986), Academic Motivation Scale adapted by Bozanoğlu (2004), Academic Self-Efficacy Scale adapted by Kemer (2006) and Personal Information Form (2009) prepared by the researcher for this study were used as data gathering instruments. GPA?s of students were used as academic achievement level of the students,.Statistical analysis of data was made by using SPSS (Statistics Package for Social Sciences) 11.5. Academic achievement variable was evaluated as a dependent variable and whether this was variable predicted by the independent variables of academic motivation; academic self-efficacy, text anxiety and gender were analyzed by Stepwise Multiple Regression Analysis.It was found out that academic self-efficacy, test anxiety worry dimension, gender, quantitative self-efficacy, text anxiety emotionality dimension, academic self efficacy, social self-efficacy and academic motivation variables predict academic achievement. On the other hand, it was determined that as being sub-dimensions of academic self-efficacy, characteristics of being a good citizen and comprehension variables did not statistically predicted academic achievement.The results of the analysis were discussed in the light of the literature. Consequently, suggestions for practitioners, researchers and families were made.Key Words of Research: Academic motivation, self-efficacy, test anxiety and achievement success.