Sakarya ili Geyve ilçesi iğne oyaları
Sakarya province Geyve county needlework
  1. Tez No: 381584
  2. Yazar: NURCAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. SERPİL ORTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Sakarya İli Geyve İlçesinde yapılmakta olan iğne oyalarının yapım Özellikleri ve kullanım alanlarını belirlemektir. Bu genel amaç doğrultusunda, yapılan iğne oyalarının çeşitleri, iğne oyalarında kullanılan malzemeler, uygulanan teknikler, kullanılan motiflerin özellikleri, kullanım yerleri ve iğne oyası yapan bireyler incelenmiştir. Bu çalışmada Geyve İlçesinde yapılan iğne oyaları, araç, gereç, teknik, renk, motif, kompozisyon özellikleriyle incelenmiştir. Evreni oluşturan Geyve İlçesinde iğne oyalarında kullanılan araç, gereç, yapım teknikleri, renk, motif özelliğine göre 34 adet örneklem seçilerek, bunların fotoğraflarıyla birlikte bilgi formları düzenlenmiştir. Araştırmanın alt amaçlara ilişkin verileri toplamak amacıyla 25 adet çoktan seçmeli anket hazırlanmış, hazırlanan anket, örneklem olarak seçilen Geyve İlçesinde iğne oyası yapan 25 kişiye uygulanmıştır. İğne oyalarına ilişkin hazırlanan anket yoluyla elde edilen verilerin frekans, yüzde dağılım tabloları çıkarılarak yorumlanmıştır. Örneklem olarak seçilen ürünlerin yapım özelliklerine ilişkin her verinin frekans ve yüzde tabloları hazırlanarak ürünlerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Geyve İlçesinde en fazla iğne oyası ile uğraşan hanımların 32 yaş ve üzerinde olduğu, bireylerin evli ve ev hanımı , öğrenim durumlarının çoğunlukla ilköğretim mezunu olduğu görülmüştür. İğne oyasını çoğunlukla aileden ve 15 ve yukarı yaşlarda öğrendiği ve iğne oyasını farklı sürede öğrenmiş olduğu ve İğne oyası yapan çoğunluğun orta yaşlı hanımlar ve 6-10 yıldan beri iğne oyası yaptıkları, çeyiz ve gelir için yaparak, evlerinde pazarladığı ve oya olarak sattıkları tespit edilmiştir. İpliklerini kendilerinin hazırlamadığı, naylon iplik ve üç kat kullandıkları, iğne oyasını sağdan sola doğru yaptıkları görülmektedir. Geyve İğne oyalarının en çok tülbent kenarlarına dikildiği ve başörtüsü olarak kullanıldığı görülmektedir. Yapılmış iğne oyası örnekleri model alınarak yapılan örneklerde kompozisyon olarak çoğunlukla Ana-Ara Motif Aralıklı Tekrar kullanıldığı, geometrik, bitkisel, nesneli bezemelerin farklı oranlarda yer aldığı görülmektedir. Tülbent oyalarında çoğunlukla yeşil iplik kullanılmıştır. İğne oyalarının tülbentlerdeki kullanımının yanı sıra farklı kullanım alanlarına yönelik tespitlerde bulunulmuştur. Bu sonuçlara bağlı olarak iğne oyacılığının geliştirilmesi ve farklı alanlarda kullanımına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The overall objective of this research, which is carried out in the district of Sakarya Province Geyve needlework is to determine the structural properties and application areas. In line with this overall objective, the types of needlework, needlework materials used in the applied techniques, the motifs used properties, uses and needlepoint individuals who have been examined. In this study, conducted in the district Geyve needlework, tools, equipment, technique, color, pattern, composition features were examined. Geyve constitute the universe in the district used in needlework tools, materials, construction techniques, color, pattern according to a sample of 34 units chosen data sheets are arranged with their photo. The research has been to collect data on 25 multiple-choice questions prepared questionnaire was prepared sample selected Geyve the 25 people in the district have been applied to needlework. Needlework of the data obtained through a questionnaire prepared for the frequency has been interpreted by subtracting the percentage distribution tables. Examples of products made on the properties selected as frequency and percentage of each data table prepared products are evaluated. Geyve dealing with needlework in the district more than 32 years and is on the ladies, and housewives married individuals, educational status was found to be mostly primary school graduates. Needlework mostly families and the 15 and above age and learned needlework different time have learned and Needlework that the majority of middle-aged ladies and 6-10 years needlework their dowry and for income, making it their home markets and lace purchased as they have been identified. As they prepare yarns, nylon yarns and they use three times, it is seen that needlework from right to left. Needlework Geyve sewn to the sides of the cheesecloth and most have been used as a headscarf. Examples of needlework made modeled as the composition of the samples was used mostly main-December Motif Spaced Repetition, geometric, plant, objects located at different rates embellishments that can be seen. Green embroidery thread is used mostly in cheesecloth. Needlework in cheesecloth and use as well as observations were made for different uses. Depending on these results, the development of needle embroidery and suggestions have been made for use in different areas.