An investigation of English language teachers and student's views on ethical principles towards tudents: A case study at a state university
İngilizce öğretmenleri ve öğrencilerinin öğrencilere karşı etik ilkeler hakkındaki görüşlerinin araştırılması: Bir devlet üniversitesinde örnek olay incelemesi
  1. Tez No: 381589
  2. Yazar: YENER KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı, Muğla Sıtkı Koçman üniversitesi İngilizce öğretmenlerinin öğrencilere karşı etik değerlerin ne kadar farkında olduklarını araştırıp bu öğretmenlerin öğretme sürecinde bu etik değerleri ne kadar uyguladıklarını belirleyerek İnglizce eğitiminin kalitesini artırmak ve Ingilizce öğretmenlerinin mesleğine katkı yapmaktır. Bu çalışma Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği ve İngilizce Hazırlık Okulunda (Sıtkı Koçman Yabancı Diller Yüksekokulu) yapıldı. Çalışmanın katılımcıları bu bölümlerdeki öğretmen ve öğrencilerdir. Bu çalışmanın deseni karma bir çalışmadır. Bu sebeple, çalışmadan elde edilen veriler hem nicel hem de nitel olarak incelenmiştir. Muğla Sıtkı Koçman üniversitesi, İngilizce Öğretmenliği'yle Sıtkı Koçman Yabancı Diller Hazırlık Okulu öğretmenlerinin öğrencilere karşı etik değerlerden ne kadar haberdar olduklarını anlamak için Amerikan Eğitimciler Kurumu ve Yeni Zelanda Öğretmenler Heyeti tarafından geliştirilen bir anket kullanıldı. Nicel verilerin sonuçlarını incelemek için SPSS (20. Sürüm) Kullanıldı. Amerikan Eğitimciler Kurumu ve Yeni Zelanda Öğretmenler Heyeti tarafından geliştirilen aynı anket İngilizce öğretmenliği ve hazırlık okulu öğretmenleri ile öğrencilerinin öğretmenlerin öğrencilere karşı etik değerlerini uygulamaları hakkındaki görüşlerini kıyaslamak için de nicel olarak kullanıldı. Son olarak aynı anketten elde edilen veriler, için SPSS (20. Sürüm) vasıtasıyla Sıtkı Koçman Yabancı Diller Hazırlık Okulu öğretmenlerinin öğrencilere karşı etik ilkeleri uygulamalarına dair ön test ve son test arasında anlamlı farklar olup olmadığını bulmak için nicel olarak kullanıldı. Nicel verileri desteklemek için sınıf gözlemleri beraberinde öğretmen ve öğrencilerle görüşmeler yapıldı. Bu sınıf gözlemleri ve görüşmeler nitel olarak incelendi. Nicel verilerin sonuçlarına göre, hem İngilizce öğretmenliği hem de İngilizce hazırlık (Sıtkı Koçman Yabancı Diller Yüksekokulu) öğretmenleri öğrencilere karşı etik ilkelerin farkındalar. Ancak, İngilizce öğretmenliği öğrencileri ile öğretmenleri arasında öğretmenlerin öğrencilere karşı etik ilkeleri uygulamalarında bazı ilkelerde anlamlı farklar bulundu. Bu farklar, öğrencelerle profesyonel ilişkiler kurup bu ilişkileri öğrencinin çıkarı için sürdürme, her bir öğrenciyle adil ve düşünceli bir şekilde ilgilenme, toplumda geniş kabul gören olumlu değer yargılarını öğretme ve model gösterme ile gerçekleri saptırmaya uğratmadan kişisel ön yargılarını katmadan sunma etik ilkelerinde ortaya çıktı. İngilizce hazırlık okulu (Sıtkı Koçman Yabancı Diller Yüksek Okulu)öğretmenleri ile öğrencileri arasında da önemli farklar ortaya çıktı. Bu anlamlı farklar farklı öğrencilerin çeşitli öğrenme ihtiyaçlarını giderme, her bir öğrenciyle adil ve düşünceli bir şekilde ilgilenme ve disiplin dâhilindeki tüm sorunları okul kuralları ve ilkelerine göre çözme etik ilkelerinde ortaya çıktı. SKYDYO (Sıtkı Koçman Yabancı Diller Yüksek Okulu) öğretmenlerinin öğrencilere karşı etik ilkeleri uygulamalarına dair yapılan ön test ve son test sonuçlarından farklı öğrencilerin çeşitli öğrenme ihtiyaçlarının giderilmesi ve disiplin dâhilindeki tüm sorunları okul kuralları ve ilkelerine göre çözme etik ilkelerinde anlamlı farklar ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to raise the quality of teaching English language and to contribute to the improvement oo ELT Teachers profession by investigating the extent to which English teachers at Muğla Sıtkı Koçman University are aware of the ethical code towards students and determine how much those teachers apply the ethical code towards students during their teaching process. The study was conducted in Preparatory School of English and Department of English Language Teaching (ELT), Muğla Sıtkı Koçman University. The participants of the study were both the teachers and the students of the departments. The design of this study was a mixed research. For that reason, the data gathered from the study was analyzed both quantitatively and qualitatively. In order to get a deeper understanding how much English teachers at Muğla Sıtkı Koçman University, Preparatory School of English and Department of ELT are aware ethical code towards students, a questionnaire designed by the Association of American Educators and New Zealand Teachers Council was used. To analyze the results of the quantitative data, SPSS (version 20) was used. The same questionnaire designed by the Association of American Educators and New Zealand Teachers Council was also used quantitatively by means of SPSS (version 20) to compare ELT and Prep teachers' views with those of ELT and Preparatory School of English student about their teachers' application of ethical code towards students. Lastly, the same questionnaire was used quantitatively by means of SPSS (version 20) to see if there are any significant differences between the pretest and the post test in the views of Preparatory School of English teachers about their application of ethical code towards students. Classroom observations and interviews were also carried out to support quantitative data. Classroom observations and interviews were analyzed qualitatively. According to the results of quantitative data, both teachers of Department of ELT and Preparatory School of English were aware of ethical code towards students. However, it has also been found out that there are significant differences between the students and the teachers of department of ELT in the actual implementation of those ethical code by the teachers for ethical principles such as developing and maintaining professional relationships with learners based upon the best interest of those learners, dealing considerately and justly with each student, promoting equality of opportunity for all of students, teaching and modelling those positive values which are widely accepted in society and presenting facts without distortion, bias or personal prejudice. Significant differences have also been found between the teachers and students of preparatory school of English about the application of those ethical principles catering for varied learning needs of diverse learners, item dealing considerately and justly with each student, seeking to resolve problems, including discipline, according to law and school policy. From the analysis of pre test and post test conducted for the actual implementation of ethical code towards students by teachers of Preparatory School of English, significant differences have been found between the pre test and post test for catering for varied learning needs of diverse learners and seeking to resolve problems, including discipline, according to law and school policy.