Az gören öğrencilerin okuma akıcılığının artırılmasında beceri temelli, performans temelli ve birleştirilmiş müdahale programlarının etkililiğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of skill-based, performance-based and integrated intervention programs in enhancing the reading fluency of students with low vision
- Tez No: 381588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı; az gören öğrencilerin okuma akıcılıklarını artırmada beceri temelli, performans temelli ve birleştirilmiş müdahale programlarının etkililiğinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmanın katılımcıları, Ankara'da görme engelliler okullarına devam eden öğrencilerdir. Araştırmaya iki kız, iki erkek toplam dört öğrenci katılmıştır. Katılımcıların ikisi beşinci sınıfa devam etmekte, diğer ikisi ise dördüncü sınıfa devam etmektedir. Az gören öğrencilerin okuma hızlarını artırmada en etkili iki müdahale veya müdahale paketinin kısa deneysel analiz ile belirlenmesi aşamasında tek denekli deneysel desenlerden kısa çoklu uygulama deseni kullanılmıştır. Az gören öğrencilerin okuma hızlarını artırmada en etkili iki yöntem içerisinden daha etkiliyi bulabilmek amacıyla yapılan genişletilmiş analiz aşamasında ise tek denekli deneysel desenlerden dönüşümlü uygulamalar deseni kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları birinci katılımcının, okuma hızının artırılmasında paket halinde sunulan beceri temelli ve performans temelli müdahale paketlerinden tekrarlı okuma-ödül ve tekrarlı okuma- performans dönütünün diğer müdahale ve müdahale paketlerine göre daha etkili olduğunu göstermiştir. İkinci katılımcının, okuma hızının artırılmasında beceri temelli müdahale koşulu olan tekrarlı okuma ile paket halinde sunulan beceri temelli ve performans temelli müdahale paketlerinden tekrarlı okuma - ödülün diğer müdahale ve müdahale paketlerine göre daha etkili olduğunu göstermiştir. Üçüncü katılımcının, okuma hızının artırılmasında beceri temelli müdahale koşulu olan model okuma ile paket halinde sunulan beceri temelli ve performans temelli müdahale paketlerinden olan tekrarlı okuma-ödülün diğer müdahale veya müdahale paketlerine göre daha etkili olduğunu göstermiştir. Dördüncü katılımcının, okuma hızının artırılmasında beceri temelli müdahalelerden olan model okuma ile paket halinde sunulan beceri temelli ve performans temelli müdahale paketlerinden olan tekrarlı okuma- performans dönütünün diğer müdahale veya müdahale paketlerine göre daha etkili olduğunu göstermiştir. Araştırmanın sonuçları az gören öğrencilerde okuma hızını arttıran en etkili müdahale veya müdahale paketinin katılımcılara göre farklılaştığını göstermiştir. Genişletilmiş analiz sonuçları iki katılımcı için kısa deneysel analiz sonuçlarını doğrularken kalan iki katılımcının kısa deneysel analiz sonuçları ise genişletilmiş analiz sonuçlarından farklılaşmıştır. Anahtar Kelimeler : Az gören, Akıcı Okuma, Beceri Temelli Müdahale Teknikleri, Performans Temelli Müdahale Teknikleri, Kısa Deneysel Analiz, Genişletilmiş Analiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effectiveness of skill-based, performance-based and integrated intervention programs in enhancing the reading fluency of students with low vision. Participants of the study are students that attend schools for visually impaired in Ankara. A total of four students consisting of two girls and two boys participated in the study. Two of the participants are fifth graders and the other two are fourth graders. In the process of determining, with brief experimental analysis, the two most effective interventions or intervention packages for increasing the reading speed of students with low vision, the brief multielement design belonging to the single-subject experimental designs was used. In the process of extended analysis which is performed with the aim of finding the more effective method of the two most effective methods in increasing the reading speed of students with low vision, the alternating treatment design belonging to the single-subject experimental designs was used. The findings of the study showed that repeated reading-reward and repeated reading-performance feedback, presented as a package, belonging to the skill-based and performance-based packages were more effective in increasing the reading speed of the first participant compared to the other interventions and intervention packages. They showed that repeated reading, which is the requirement for skill-based intervention, and repeated reading-reward, presented as a package, belonging to the skill-based and performance-based packages were more effective in increasing the reading speed of the second participant compared to the other interventions and intervention packages. They showed that model reading, which is the requirement for skill-based intervention, and repeated reading-reward, presented as a package, belonging to the skill-based and performance-based packages were more effective in increasing the reading speed of the third participant compared to the other interventions and intervention packages. They showed that model reading, belonging to the skill-based interventions, and repeated reading-performance feedback, presented as a package, belonging to the skill-based and performance-based packages were more effective in increasing the reading speed of the fourth participant compared to the other interventions and intervention packages. The results of the study showed that the most effective interventions or intervention packages that increase the reading speed in students with low vision differ depending on the participants. The results of the extended analysis confirm the results of the brief experimental analysis for two participants, while the results of the brief experimental analysis of the remaining two participants differ from the results of the extended analysis. Key Words : Low Vision, Fluent Reading, Skill-Based Intervention Techniques, Performance-Based Intervention Techniques, Brief Experimental Analysis, Extended Analysis.