Kültürlerarası iletişimsel yeterlilik bağlamında yabancı dil olarak Türkçe öğretimi ders kitaplarının değerlendirilmesi
Intercultural communi̇cati̇ve competence Turkish as a foreign language teaching in the context of textbook evaluation
  1. Tez No: 381590
  2. Yazar: HATİCE VARGELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KALENDEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kullanılan ders kitaplarının kültürlerarası iletişimsel yeterlilik yaklaşımı açısından değerlendirmektir. Bu kapsamda örneklem olarak Gazi Üniversitesi TÖMER tarafından hazırlanan“Yabancılar İçin Türkçe Ders Kitabı”ve İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi tarafından hazırlanan“İstanbul Yabancılar için Türkçe Ders Kitabı”seçilmiştir. Çalışmanın geneli betimsel niteliktedir. Değerlendirme için gerekli verilerin toplanmasında tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma verilerin değerlendirilmesi bakımından nicel ve nitel özelliklere sahiptir. Çalışmada örneklem olarak seçilen ders kitaplarını değerlendirmek amacıyla, kitapları derslerinde kullanan Türkçe okutmanlarından görüş alınmıştır. Bu kapsamda kültürlerarası yeterlilik ölçeği uygulanmıştır. Belirtilen ölçek, Gönül'ün (2007) çalışmasında kullanılmış ve Skopinskaja (2003) tarafından geliştirilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin niceliksel olarak değerlendirilmesi, tanımlayıcı istatistik teknikler ve SPSS programı ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda, örneklem olarak seçilen ders kitaplarının birtakım eksikliklerine rağmen kültürlerarası iletişimsel yeterlilik yaklaşımı açısından yeterli oldukları belirtilmiş, bundan sonra hazırlanacak yeni öğretim materyalleri için veri imkanları sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate Turkish text books used in teaching approaches as a foreign language in terms of intercultural communicative competence. In this context,“Turkish Text book for Foreigners”prepared by TOMER Gazi University and“Istanbul Turkish for Foreigners Course Book”prepared by language center of İstanbul University have been selected. The general nature of the study is descriptive. In the collection of neccessary data for the assessments creening model has been used. Evaluation of quantitative and qualitative research data in terms of features. Research in the terms of evaluating data has got quantitative and qualitative features. In the study as asample in order to evaluate the selected text books, the opinion of the Turkish teacher whose course books are used in lessons has been taken. In this context, intercultural competence scale has been applied. The specified scale has been used in Works of Gönül (2007) in the study and has been developed by Skopinskaj (2003). In this study, evaluation of the data as a quantitative obtained from research, has been performed with descriptive statistics technique and SPSS software. As a result, despite some short comings of the text books selected as sample, they have been determined as a sufficient reportin terms of intercultural communicative competence approach, the data cleaning has been studied for the other prepared new teaching materials.