Perspectives of international cadets towards cross- cultural diversity and its impact on language learning; case of military students in Turkish Military Academy
Uluslararası öğrenci statüsünde bulunan askeri öğrencilerin çok kültürlü eğitim ortamına bakış açıları ve bu ortamın yabancı dil öğrenmelerine etkileri: Kara Harp Okulu askeri öğrencileri durumu
- Tez No: 381595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE DİLEK AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çok kültürlü eğitim ortamı; farklı kültür veya uluslardan gelen insanların oluşturmuş olduğu, kültürel açıdan farklılıkların bulunduğu ve eğitim öğretim faaliyetlerinin gerçekleştirildiği alanlardır. Çok kültürlü eğitim ortamlarında üç farklı kültür öğesinin etkileri görülür. Birincisi, ev sahibi konumda olan öğrencilerin yerel kültür öğesidir. Diğeri, eğitimlerini diğer ülkelerde yapmak için yurt dışına çıkan öğrencilerin beraberlerinde götürdükleri kültür öğesidir. Bir diğer kültür öğesi ise, hem ev sahibi hem misafir konumda bulunan öğrencilerin yabancı oldukları ve birlikte öğrendikleri yabancı dilin öğesi sayılan kültür öğesidir. Bu çalışmanın amacı, Kara Harp Okulu'nda öğrenim gören Türk ve yabancı öğrencilerin birlikte yabancı dil öğrendikleri çok kültürlü eğitim ortamına ve bu ortamda yabancı dil öğrenme eylemine bakış açılarını saptamaktır. Çalışmada, kültürel farklılıkların olduğu sınıf ortamında yabancı dil öğrenen Türk ve yabancı öğrencilerin dil becerileri arasında fark olup olmadığının saptanması da amaçlanmaktadır. Mevcut çalışma 2013-2014 akademik yılında Kara Harp Okulu'nda yapılmıştır. Verilerin elde edilebilmesi için anket, mülakat ve seviye belirleme sınavı uygulanmıştır. Anket uygulaması 80 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Gruplar arasındaki dil becerileri farkını öğrenebilmek için eğitim öğretim yılının başında ve sonunda seviye belirleme sınavı yapılmıştır. Çalışmada kültürel farklılıkların olduğu dil öğrenme ortamlarında tecrübe ve tavsiye edilen aktivite ve uygulamaların saptanabilmesi için 13 öğretim elemanı ile formatlı görüşme şeklinde bir mülakat uygulaması da yapılmıştır. Verileri analiz etmek için SPSS 17,0 programı kullanılmıştır. Verilerin daha iyi anlaşılabilmesi için ortanca değer, standart sapma, frekans ve yüzdelik gibi betimsel analizler yapılmıştır. Sonuçlara gelince, hem Türk hem de yabancı öğrencilerin çok kültürlü eğitim ortamına bakış açılarının olumlu olduğu analiz edilmiştir. Eğitim öğretim yılının başında ve sonunda öğrencilere uygulanan seviye belirleme sınavında başlangıçta tüm öğrencilerin aynı seviyede olduğu ancak çıkış sınavında yabancı öğrencilerin Türk öğrencilerden daha başarılı oldukları saptanmıştır. Yapılan mülakat uygulamalarında ise kültürel çeşitliliğin olduğu sınıf ortamlarında tecrübe ve tavsiye edilen uygulama ve etkinlik yöntemleri konusunda görüş ve öneriler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Multicultural learning environment is the setting involving people from different cultures or nations and embracing cultural variety where educational activities are realized. In the multicultural learning environment the effects of three different cultural components are seen. One of them is the native cultural component belonging to the students who are on the position of hosting. The other one is the cultural component of the students travelling by them to other countries while following the path of education. The last cultural component is the one which is new to both sides and regarded as a component of the target language they learn. The aim of this study is to determine the perspectives of Turkish and international cadets at Turkish Military Academy towards cultural diversity and learning a foreign language in that multicultural setting. The difference between the language proficiency levels of Turkish and international cadets are also aimed to be analyzed in the study. The study is conducted in Turkish Military Academy in 2013-2014 academic years. The questionnaire, interview and proficiency test are applied to collect the data. The questionnaire is conducted on 80 cadets. The language proficiency test is conducted on the cadets to assess the language proficiency levels at the beginning and at the end of the academic year. In the study, a structured interview is also applied on 13 instructors to be able to determine the recommended practices and types of applications to be applied in culturally diverse language classrooms. To analyze the data a program called SPSS version 17,0 is used. In order to understand the data obtained from the surveys in a better way, descriptive statistics (mean, SD, frequency and percentage) of the data are presented. As for the results, it is found that the perspectives of both Turkish and international cadets towards multicultural learning setting is positive. It is analyzed that although the results of both groups in the pre-test are almost same, the international cadets do better than Turkish cadets in the post-test. As to the structured interview, instructors' opinions and suggestions about the practices and applications experienced and offered in culturally diverse classroom settings are taken.