Türkiye imajının turizm talebine etkisi: Arap turistler üzerine bir araştırma
The impact of Turkey's image on tourism demand: A case study for Arap tourist visiting Turkey
- Tez No: 381600
- Danışmanlar: PROF. DR. KURBAN ÜNLÜÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı; ülke imajının turizm talebi üzerindeki etkilerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, Arap ülkelerinden gelen turistlerin Türkiye imajı ile ilgili algılamaları incelenmiştir. Konuyla ilgili literatür taraması yapılmış ve 2013 yılında Türkiye'ye Arap ülkelerinden gelen turistlerin 473'üne anket formları uygulanarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20 programında istatistiksel analiz yapılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan ölçeklerin güvenilirliğine ilişkin gerekli analizler yapılmış ve verilerin analizinde,“yüzde”,“frekans”,“bağımsız örneklemler için t-testi”ve“korelasyon analizi”yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre Arap turistlerin ülke imajı algılama puan ortalamaları ve Türkiye'ye geliş sayıları ortalaması oldukça yüksek bulunmuştur. Ülke imajı algılamaları demografik değişkenlerden sadece öğrenim durumu ile farklılık gösterdiği, turizm talebinin ise öğrenim durumu ve yaşa göre farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : İmaj, Türkiye İmajı, Turizm Talebi, Turist
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the impact of country's image on tourism demand. For this purpose, the perceptions of then tourists from Arab countries about the image of Turkey were examined. A literature review was made on the subject and a questionnaire was applied and all the data were collected from 473 tourists coming from Arab countries to Turkey in 2013. The obtained data were evaluated by SPSS 20 statistical analysis program. Regarding the reliability of the scales used in this study the necessary analysis were made and in the analysis of the data, the“percentage”,“frequency”,“ t-test for independent samples ”and“correlation analysis”was performed. According to the findings of the research; the mean scores of the Arab tourists perception of the country's image and the mean number of arrivals to Turkey were found quite high. Country image perceptions differ only by the educational status from the demographic variables, on the other hand for the tourism demand it was determined that there were differences by educational satus and age. Keywords : Image, Turkey's Image, Tourism Demand, Tourist