Çocuklardaki yalnızlık duygusunun resimlerinde kullandıkları renklere yansıması
The reflection of children's loneliness upon colours they employ in their paintings
  1. Tez No: 381601
  2. Yazar: BETÜL İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Psikoloji, Education and Training, Fine Arts, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
“Çocuklardaki Yalnızlık Duygusunun Resimlerinde Kullandıkları Renklere Yansıması”konulu bu araştırmanın amacı, günümüzde gittikçe büyüyen yalnızlık duygusunun ve bu duygunun yarattığı psikolojik durumların resim yaptırma yoluyla fark edilmesine, tedavi süreci için yönlendirilmesine katkıda bulunmak ve çocukların duygu ve düşüncelerini yansıtılmasını kolaylaştırmada ve yorumlamada resimden yararlanılmasındaki faydaları göz önüne koymaktır. Çocukların ruhsal durumlarını onları zorlamadan ve incitmeden resim yoluyla inceleyebilmek, daha sonra gerekli olabilecek danışmanlık hizmetinin doğru ve etkili bir şekilde yapılabilmesine katkı sağlamaktır. Araştırmada 9 yaşındaki 30 çocuğa“okulda veya evinizde herhangi bir gününüzü anlatın”konulu resim çalışması uzman denetiminde yaptırılmıştır. Çalışmaya başlamadan önce, sınıf öğretmenlerince söz konusu çocuklar için, psikolojik rehber danışmanlar yardımıyla ve yalnızlık üzerine yapılan çalışmalardan dayanakla hazırlanan yalnızlık gözlem formu doldurulmuştur. Formlardan elde edilen sonuçlar ışığında uygulama yapılacak öğrenciler belirlenmiştir. Süre, olanaklar ve çocuğun gelişim dönemi düşünülerek kazanımlar belirlenmiş ve buna uygun olarak etkinlik planı hazırlanmıştır. İki ders süresi kullanılarak farklı zamanlarda her çocuğa iki resim yaptırılmıştır. Süreç boyunca çalışmalar çocukların hassasiyeti gözetilerek yapılmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden betimsel araştırma tarama modeli ve“Katılımlı Gözleme Dayalı Eylem Araştırması”tekniği kullanılarak uygulanmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında literatür taraması yapılmış konu ile ilgili yapılan çalışmalar incelenmiştir. Yararlanılan tüm kaynaklar çalışmada sunulmuştur. Çocukların yaptıkları resimler uzmanlarla birlikte değerlendirilmiştir. Resim faaliyeti sonunda öğrencilerle resimlerin vii içeriği hakkında görüşülmüş, onların duygu ve düşünceleri dinlenmiştir. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde ise SPSS bilgisayar programından faydalanılmıştır. Elde edilen veriler tablolar halinde sunulmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, yalnız çocukların belirlenmesinde ve bu çocukların gerekli yerlere yönlendirilmesinde resmin önemli bir rolünün olduğu yönündedir. Çocuğun resimle anlatımının sözel ifadeden daha kolay ve derinlemesine bir anlatım yöntemi olduğu görmektedir. Olumsuz duyguları dışa vurmada etkili ve saf bir yöntem olarak çocuk resimleri önemli bir araç olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the particular research entitled“The Reflection of Children's Loneliness upon Colours”is to make people realise the psychological moods created by the currently growing feeling of loneliness through painting, to contribute to its manipulation for the treatment period, and to show the benefits of painting in the facilitation and interpretation of the reflection of children's feelings and opinions by means of painting. Being able to study children's psychological moods with the help of painting without forcing and hurting them contributes to proper and effective consultation services that might be necessary later. In the research, 30 nine-year-olds were instructed to make a painting of their typical day at home or school under supervision. Prior to the study, school teachers had filled out an observation form prepared with the help of experts for the students that was based on the studies related to loneliness. The students to participate in the practices were assigned depending on the results gained from the forms. The time was determined considering the possibilities and children's development period and an activity plan was prepared accordingly. Each child was made to paint two pictures at different times during a two hour lesson. The work during this period was done considering children's sensitivity. The research was carried out by using the descriptive research scanning model, a qualitative research method, and a technique called“Research based on Empirical Action with Participation”. At the first stage of the research, a literature scanning was done and the paintings related to the topic were examined. All the sources that have been benefited from have been presented in the study. The paintings made by the children were assessed with experts. Following the work, there was a talk with the students about the content of the paintings and their feelings and opinions were listened to. In analysing the data from the research, the SPSS computer programme was used and it was presented in tables.ix The results obtained from the study point out that painting plays an important role in identifying lonely children and in guiding them to the right places. It is seen that a child's painting serves as an easier and more detailed narrative method than verbalization of expression. Children's paintings as being an effective and pure method for externalizing negative emotions may be a significant tool.