E-öğrenme alanında çalışan yetişkinlerin mobil cihaz uygulamalarını mesleki öğrenme amacıyla kullanma durumları
Situation of adults who have been working on e-learning field on the usage of mobile device applications with the aim of professional learning
  1. Tez No: 381599
  2. Yazar: MERVE DİLEK EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERÇİN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
E-öğrenme alanında çalışan yetişkinlerin mobil cihaz uygulamalarını mesleki öğrenme amacıyla kullanma durumlarının betimlenmesinin amaçlandığı bu araştırmada; mobil cihazların, bu cihazları aktif olarak kullanan yetişkinlerin yaşamlarına olumlu/olumsuz etkileri, mobil cihazları aktif olarak kullanan yetişkinlerin mesleklerindeki yenilikleri takip etmek için bu cihazlar üzerinde kullandıkları uygulamalar, mesleki öğrenmelerini gerçekleştirmede ya da mesleklerinde karşılaştıkları sorunları çözmede mobil cihazları nasıl kullandıkları, mobil cihazları mesleki öğrenme amacıyla mesai içi ve mesai dışı kullanımları arasında süre ve davranış bağlamında nasıl farklılıklar olduğu ve son olarak da bu cihazları aktif olarak kullanan yetişkinlerin, bu cihazları mesleki öğrenme amacıyla kullanma süreçlerini olumlu/olumsuz etkileyen etmenler araştırılmıştır. Ayrıca yetişkinlerin mobil cihazlar üzerinden mesleki öğrenmelerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları mobil cihaz uygulamaları/özellikleri de ek olarak incelenmiştir. Mobil cihaz uygulamaları ile gerçekleştirilen mesleki öğrenme kavramının, hayat boyu öğrenme bağlamında ele alındığı bu araştırmada, mobil öğrenme kavramının yanı sıra algın (informal) öğrenme, yetişkin öğrenme kuramı (andragoji) gibi kavramlar da konu kapsamında ele alınmıştır. Karma Yöntem Araştırması olarak hazırlanan bu tümevarım temelli araştırmada karma yöntem araştırma tasarımı olarak“nicel->NİTEL: Öncesinde uygulanan bir anket ile kolaylaştırılan görüşme çalışması”uygulanmıştır. Araştırmanın nitel kısmı için Temellendirilmiş Kuram (Grounded Theory) yaklaşımı benimsenilmiş olup araştırmanın hazırlanmasında metodolojik ve yorumsamacı, yapılandırmacı felsefi bakış açılarından yararlanılmıştır. Araştırmanın ilk aşaması olan nicel aşamada; araştırmanın nitel aşamasında gerçekleştirilecek görüşmeler için maksimum çeşitlilik stratejisini temel alan amaçlı örneklemenin gerçekleştirilebilmesi için muhtemel katılımcılara e-posta atılarak mini anketi doldurmaları istenmiştir. Anket sonuçları değerlendirilerek araştırmanın çalışma grubu belirlenmiş ve e-öğrenme alanında çalışan 20 yetişkin ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşme kayıtlarının yazılı dökümleri hazırlanarak katılımcı doğrulaması yapılmış ve veri analizi süreci başlatılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmış ve bu doğrultuda veriler kodlanarak temalar ve alt temalar belirlenmiştir. Araştırmanın geçerliğine katkı sağlanması amacıyla veri kodlaması sürecine ikinci bir kodlamacı da dahil edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara bakıldığında, yetişkinlerin mobil cihazlara karşı olumlu ve olumsuz düşünceleri bulunduğu ancak her şeye rağmen olumlu düşüncelerin ağır bastığı; mobil cihazların yetişkinlerde tüketim algısını yoğunlaştırdığı ancak üretim anlamında zorluklara sebep olduğu gibi konular başlıca dikkat çeken noktalar olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The negative/positive factors of the mobile devices in the lives of the adults who use them actively, the applications which the adults using these devices actively use on these devices to follow the innovations in their professions, how they use these devices in solving the problems they faced during their professions or realizing their professions, which differences they have between the usage in the office or out of the office in the context of time and behaviour and lastly the negative/positive factors effecting the usage process with the aim of professional learning who use these devices actively have been researched in the research in which the situation of adults who have been working on e-learning field on the Usage of Mobile Device Applications with the aim of professional learning. In addition to the research questions, mobile device applications/features which the adults need to realize their professional learning has been examined. In the research in which professional learning concept is realized with mobile device applications in the context of lifelong learning, the subjects such as informal learning, adult learning theory in addition to mobile learning have been taken in the content of the subject.“An interview study facilitated by preceding questionnaire survey: quan->QUAL”as mixed method research design in this inductive based research prepared as Mixed Method Research has been applied. Grounded Theory approach has been internalized for the qualitative part of the research and methodological and commentary, constructive philosophical points of view has been benefited in the preparation of the research. An e-mail including a mini questionnaire has been sent to the possible participants to realize the sample aimed at maximum diversity for the interviews to be realized in the qualitative level of the research in the quantitative stage which has been the first stage of the research. The study group of the research has been determined by evaluating the questionnaire and interviews with 20 adults have been realized who have been working on adult education. Participant confirmation has been made by preparing written printout of interview records and data analysis process has been started. Content analysis method has been used in the analysis of the data and themes and sub-themes have been determined by coding the data in this direction. A second coder has been included in data coding process with the aim of providing contribution to the validity of research. When the results of the research are examined, the subjects that the adults have positive and negative ideas against the mobile devices, however the positive ideas have strong influence on them, the mobile devices intensified consumption idea on the adults but it caused hardness in the context of production have taken attention mostly.