Tatil kararında destinasyon (Varış yeri) imajının etkisi ve Nevşehir üzerine bir uygulama
The impact of destination image in holiday decision and an application in Nevşehir
- Tez No: 386790
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİR ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kişilerin geçici yer değiştirmelerinin temel hedefi, çoğu zaman belirli bir destinasyonu ziyaret etmektir. Doğal güzellikleri, zengin tarihi ve kültürel değerleri bakımından büyüleyici olan bir destinasyon (varış yeri), gerektiği gibi pazarlanamadığında, turistik talep bakımından hak ettiği konuma gelemeyecektir. Böylelikle, hem destinasyonun içerisinde yer aldığı yöre ekonomisi, hem de ülke ekonomisi bu durumdan olumsuz etkilenecektir.Turistik talebin yaratılması, tatil kararına etki eden faktörlerin doğru ve açık bir şekilde belirlenmesi ile gerçekleştirilebilir. Bu kapsamda destinasyon imajı, tatil kararına etki eden en önemli faktörlerden biridir.Tatil kararı, uzun zaman alan bir süreci kapsamaktadır. Tatil karar sürecinde; objektif bilgilenme yanında, sahip olunan hayaller, beklentiler, izlenimler, önyargılar, duygu ve düşüncelerden oluşan imaj da tutum ve davranışlar üzerinde belirleyici bir rol oynamaktadır. Destinasyon imajı, görüldüğünde ya da duyulduğunda hemen o destinasyonun adının çağrıştırılmasını sağlayacak bir takım simgelerin ve buna bağlı imajların oluşturulmasıdır. Örneğin; peribacaları, balon turları, trekking turu, çömlekçilik, yeraltı şehirleri, at binme, sema gösterileri, doğal manzaranın büyüleyiciliği ve şaraphane gezileri, Nevşehir için destinasyon imajı yaratmada kullanılabilecektir. Peribacaları, Nevşehir için destinasyon imajı olarak kullanılmakla beraber, sıralanan diğer unsurlar henüz yeterince kullanılmamaktadır.Bu çalışmada; tatil kararında destinasyon (varış yeri) imajının etkisi ortaya konulmuş; Türkiye'nin en önemli çekim merkezlerinden biri olan Nevşehir'in, gelen ziyaretçiler gözünde nasıl değerlendirildiği tespit edilmiş ve bu doğrultuda, destinasyonun özelliklerine uygun imaj yaklaşımlarının neler olması gerektiğine dair bir öneri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmı için Nevşehir destinasyonunda toplam 143 turiste anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of temporary mobility is often to visit a specific destination. If not marketed properly, a fascinating destination in terms of natural beauties, wealthy historical and cultural merits will not get its deserved position from the point of touristic demand. Therefore, not only local but also national economy will be affected negatively.Touristic demand can be realized by determining accurately and explicitly the factors that affect holiday desire. In this respect, destination image is one of the most influencing factors in holiday decision.Holiday decision takes a long time. In holiday decision process, not only objective information, but also the image consisting of imaginations, expectations, impressions, prejudices, feelings and thoughts plays a definite role on attitudes and behaviours. Destination image is the formation of some symbols and related images that associate a destination when seen or heard. For instance, fairy chimneys, balloon tours, trekking tours, pottery, underground cities, horse riding, whirling dervishes, trips for fascinating natural scenery and wine cellars can be used to create a destination image for Nevsehir. Although `fairy chimneys are used for Nevsehir as a `destination image?, other components have not been adequately taken advantage of, yet.In the study, the impact of a destination?s image on holiday decision is put forth and how tourists visiting Nevsehir, one of the most attractions of Turkey, evaluate the destination is determined. Hence, a suggestion is made about what approaches should be used to make the image appropriate for a destination?s characteristics 143 questionnaires were applied in Nevşehir destination for the application of the study.