A measure of conflict inhibition in toddlers: The Animal-Vehicle Task
Hayvan-Taşıt Testi: Küçük yaştaki çocuklarda çatışan davranışı ketleme becerisi ölçeği
- Tez No: 381605
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. ERCAN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Son dönemlerde erken çocukluk döneminde bilişsel becerileri ölçen testlerin sayısında ciddi bir artış olsa da, bu ölçekler henüz ihtiyacı karşılayacak düzeye gelmemiştir. Kendini ketleme becerisi yaşamın ilk aylarında ortaya çıkmaktadır fakat bu yaş grubunda bu beceriyi ölçmek için oluşturulmuş testlerin yetersiz olmasından ötürü ketleme becerisi araştırmaları okul öncesi dönemden daha geriye gidememektedir. Bu çalışma erken çocukluk döneminde çatışan davranışı ketleme becerisini ölçen yeni bir testi değerlendirmek için yapılmıştır. Daha önceki bir çalışmada, Hayvan-Taşıt Testi 2-3 yaş çocuklarda çatışan davranışı ketleme becerisi ölçeği olarak sunulmuş fakat ölçeğin çatışan davranışı ketleme becerisi ölçeği olduğunu göstermesi umulan verilerin sadece bir kısmı bulunmuştur. Bu çalışma, önceki çalışmayı, eksikliklerini dikkate alarak tekrarlamayı amaçlamaktadır ve Hayvan-Taşıt Testinin çatışan davranışı ketleme becerisini ölçen bir test olup olmadığını test edilmektedir. Bu çalışmada Hayvan-Taşıt Testinin basit ketleme, çatışan davranışı ketleme ve çalışan bellek ile olan ilişkisi incelenmektedir. Hayvan-Taşıt Testinin ilk aşamasında çocuklara hayvanları zıplatmaları ve taşıtları ileri geri sürmeleri öğretilmiştir. İkinci aşamada ise her bir kategoriden 8 oyuncak olmak üzere toplam 16 oyuncak çocuğa karışık bir sıra ile sunulmuştur. Her bir tekrarda çocuğun tepkime süre farkı ve yaptığı hata sayısı kaydedilmiştir. Hayvan-Taşıt Test performansının düştüğü durumlarda çatışan davranışı ketleme ve çalışan bellek becerilerinin yükselmesi beklenmekteydi. Hayvan-Taşıt Testi ile basit ketleme arasında ilişki beklenmemekteydi. Bu çalışmaya yaşları 22 ile 36 ay arasında değişen 48 çocuk katılmıştır. Önceki çalışmanın en temel bulgusu olan, Hayvan-Taşıt Testinin çatışan davranışı ketleme becerisi ile olan ilişkisi bu çalışmada bulunamamıştır. Fakat çalışan bellekleri iyi olan çocukların Hayvan-Taşıt Testinin karışık kategori sunma bölümünde daha az hata yaptığı bulunmuştur. Beklendiği gibi basit ketleme becerisi ile Hayvan-Taşıt Test performansının arasında bir ilişki gözlemlenmemiştir. Önceki çalışmada olduğu gibi, çocukların Hayvan-Taşıt Testinin karışık kategori sunma aşamasında daha fazla hata yaptığı bulunmuştur fakat Hayvan-Taşıt Testinin iki aşaması arasında tepkime süresine dair bir fark bulunamamıştır. Bu sonuçlara dayanarak, Hayvan-Taşıt Testinin 2 yaş grubu çocuklarla uygulanabilecek bilişsel bir test olduğu fakat hangi bilişsel yapıyı ölçtüğünün araştırılması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Despite the recent increase in the number of age-appropriate cognitive tasks for very young children, their paucity is still obvious. Inhibitory abilities emerge very early in life but the research generally focuses on the preschool years because of the deficiency of tasks that are appropriate for toddlers. The present study was motivated by the fewness of age appropriate conflict inhibition (CI) tasks. Although its validity was not fully supported, the Animal-Vehicle Task (AVT) was presented as a CI task for toddlers in an earlier study. This study was an attempt to replicate and extend the earlier investigation of the AVT by considering the limitations of that study. In the present study, multiple criteria were used to evaluate the validity of the AVT as a CI task. Its relation to CI, working memory (WM) and simple delay (SD) was investigated. The AVT involves training toddlers to 'hop' animals and 'push back-and-forth' vehicles in the first part of the task (the single part). In the second part (the mixed part), eight further exemplars from each category are presented, this time in a mixed-order (random presentation) fashion and their reaction times (RTs) and errors for each trial were measured. The AVT was expected to be negatively correlated with CI and WM while none or moderate relation between the AVT and SD was anticipated. Forty-eight toddlers aged between 22 to 36 months were included in the study. The results showed that (1) the main finding of the previous study, the CI relation to the AVT could not be replicated, (2) as expected, performance of children who have a higher working memory capacity is affected less by mixing the two category exemplars, and (3) SD was not correlated with the AVT performance. The results also confirmed finding of the previous study that there are switch and mixing cost regarding the errors in the AVT. In conclusion, the AVT seems to be viable cognitive tasks that can be employed with toddlers but its validity needs further investigation.