The effect of childhood violence history, intimate partner violence, negative attribution style, social support and coping strategies on psychological symptomatology of Turkish professional women
Türkiye'de yaşayan meslek sahibi kadınların çocukluk şiddet öyküsü, yakın partner şiddeti, olumsuz atıf stili, sosyal destek ve başetme stratejilerinin psikolojik belirtiler üzerine etkisi
  1. Tez No: 381654
  2. Yazar: HİLAL EYÜPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NURAY KARANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma Türkiye'de yaşayan meslek sahibi kadınların çocukluk yaşantılarındaki şiddet öykülerinin, maruz kaldıkları yakın partner şiddetinin, olumsuz atıf stillerinin, algıladıkları sosyal desteğin ve başetme stratejilerinin psikolojik belirtileri üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Çalışmada önerilen model, şiddet öncesi, şiddet sırasındaki, şiddet sonrası faktörlerin kadınların psikolojik belirtilerini yordadığını ileri sürmektedir. Bütün bu faktörlerin kadınların psikolojik belirtileri ile ilişkisi incelenmiş ve kadınların çocukluk şiddet öyküsü, maruz kaldıkları yakın partner şiddeti, olumsuz atıf stilleri ve duygusal odaklı başetme stratejilerinin, kadınların psikolojik belirtileri ile aynı yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Kadınların olumsuz atıf stilleri, yakın partner şiddeti ve depresyon arasındaki ilişkide anlamlı bir şekilde aracı değişken rolü görmüştür. Bununla beraber, sosyal destek ve problem odaklı başetme stratejileri kadınların psikolojik belirtileri ile ters yönde ilişki göstermektedir. Ayrıca, sosyal desteğin şiddetin olumsuz etkilerindeki koruyucu rolü incelendiğinde yüksek düzey sosyal desteğe sahip ve düşük düzeyde şiddete maruz kalan kadınların düşük düzey psikolojik belirti gösterdiği bulunmuştur. Yakın partneriyle ilişkisinde şiddet ifade eden kadınların etmeyen kadınlara göre anksiyete, depresyon, somatizasyon, olumsuz benlik ve hostil duygular puanlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca, araştırmaya katılan 183 meslek sahibi kadın sıklıkla duygusal/psikolojik şiddet türünü ifade etmişler ve duygusal/psikolojik şiddeti, kontrol davranışları ve fiziksel şiddete göre daha çok rahatsızlık veren şiddet türü olarak görmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effect of childhood violence history, intimate partner violence, negative attribution style, perceived social support and coping strategies on psychological symptomatology in Turkish professional women. Accordingly, the model presented in present study suggested pre-violence, with-in violence and post-violence factors predicting psychological symptomatology. Overall examination of the factors associated with psychological symptomatology revealed that childhood violence history, intimate partner violence, negative attribution style, emotional focused coping were positively related to psychological symptomatology of women. In addition, women's negative attributions for partner's behavior mediated the relationship between intimate partner violence and depressive symptoms. On the other hand, social support and problem focused coping were negatively associated with psychological symptomatology of women. A significant moderator role of social support on the relationship between intimate partner violence and psychological symptomatology indicated that social support may be a protective factor for the negative psychological outcome when women expose to intimate partner violence. Women who reported any kind of violence differed on the scores of anxiety, depression, somatization, negative-self and hostility, as compared to women who did not report violence. Furthermore, professional women participated in the present study reported more emotional/psychological partner violence and found emotional/psychological partner violence as most distressing type of violence, as compared to physical violence and controlling behaviors of man.