Network governance model in tourism administration: A case of Turkey
Turizm idaresinde ağ yönetişimi modeli: Türkiye örneği
- Tez No: 381661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ ÜSTÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, İşletme, Public Administration, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu tezin ana sorunsalı turizm politikaları, planlaması ve idaresinde yer alan hükümet organları, özel sektör kuruluşları ve baskı gruplarının rollerini, sorumluluklarını ve etkileşimlerini anlamakta siyasa ağları ve ağ yönetişimi kuramlarında yer alan temaların nasıl kullanılabileceğini göstermek ve ağ yönetişimi kuramının Türkiyede turizm politikalarının oluşturulmasında kullanılmasının mümkün olup olmadığını çözümlemeye çalışmaktır. Bu tezde, çok paydaşlı bir sektör olan turizm alanında politikaların oluşturulmasında geleneksel hiyerarşik süreçlerden farklı olarak, kamu kurumları ve özel sektör aktörleri arasındaki karmaşık ilişkiler ağına dayanmakta olan ağ yönetişimi yaklaşımının bir alternatif olarak faydalanılabileceği vurgulanmaktadır. Bu bağlamda, bu tezde, ağ yönetişimi yaklaşımının, farklı sektörlerdeki paydaşları belirlemek, paydaşlar arasındaki karmaşık ilişkileri anlayabilmek, ve turizmin sürdürülebilirliğini sağlayabilmek adına, turizm politikaları alanında faydalı ve uygulanabilir bir bakış açısı olduğu belirtilmektedir. Bu kapsamda, bu tezde turizm idaresi alanında bir yönetsel reforma ihtiyaç duyulduğu savunulmakta ve bu reform için çözüm önerileri sıralanmaktadır. Bu tez, etkin biçimde yapılandırılmış ve iyi işleyen turizm politikaları üretme mekanizmalarının Türkiye'nin genel ekonomik ve sosyal gelişimine doğrudan ve dolaylı biçimde katkıları olacağını göstermeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede, bu tez, kamu kurumları, turizm yatırımcıları, STK'lar arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinin gerekli olduğu ve bu tür bir işbirliği sonucunda turizmin ulusal çıkarlara katkısının artacağını öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
The research question of this thesis is“How concepts derived from policy networks and network governance theories can be used to analyse the roles, activities and interactions of government, corporate and pressure group stakeholders engaged in tourism policy, planning and management?”And“is it possible to use network governance model in tourism policy making process of Turkey?”. In this thesis, it is asserted that, in making of tourism policy, network governance model - in which policy formulation is realized by complex web of interactions between a diversity of public and private sector actors and agencies, rather than traditional political structures, such as political parties and government agencies etc.- can be benefitted to cope with this multidimensional nature of tourism sector. In that sense, it will be claimed in this thesis that, network governance model can be useful and applicable approach to tourism policy domain for determining the actors in different sectors, understanding the complex nature of relationships between them and to enable the sustainability of tourism in the country. Moreover, this thesis aimed at to show that network governance model might be an alternative for Turkish tourism sector. In this regard, this thesis aimed at to provide solutions for administrative reformation in tourism since it is believed that, well-established, well-structured and well-functioning tourism policy-making mechanism, which includes the cooperation between government agencies, tourism investors, NGOs and public will bring direct and indirect benefits to the general economic and social development of Turkey.