Female offender's attitudes towards gender and violence and their violence experiences: Sincan Women's Prison
Kadın mahkumların toplumsal cinsiyet ve şiddete yönelik tutumları ve şiddet deneyimleri: Sincan Kadın Cezaevi
- Tez No: 381662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadına yönelik şiddeti kadın mahkûmların gözünden anlamayı hedeflemektedir. Ayrıca, kadınların şiddet deneyimleri ve mahkûmiyetleri arasında bir ilişki olup olmadığını görebilmek için kadın mahkûmların şiddet suçu işlemelerinin altında yatan nedenler incelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda, bu çalışma ile kadın mahkûmların kim oldukları, kadın mahkûmların toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık ve cinsiyete dayalı şiddete karşı tutumlarının neler olduğu, mahkûmiyetlerinin asıl nedenlerinin neler olduğu ve şiddet deneyimleri ile mahkûmiyetleri arasında bir ilişki olup olmadığı gibi sorulara yanıt aranacaktır. Araştırma sorularını cevaplayabilmek için Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'nde bir saha çalışması yürütülmüştür. Saha çalışması boyunca 134 kadın mahkûm üzerinde anket çalışması, 22 şiddet suçu işlemiş kadın mahkûmla derinlemesine mülakat ve iki grup kadın mahkûmla odak grup çalışması yürütülmüştür. Araştırma bulgularına göre, pek çok kadın mahkûm eğitimsiz ve ekonomik olarak erkeğe bağımlı durumdadır. Ayrıca, kadın mahkûmların çoğu, yoksulluk içinde yaşayan baskıcı ataerkil ailelerden gelmektedir. Bu araştırma sonuçlarından, kadın mahkûmların evdeki cinsiyetçi işbölümünü, kadın cinselliğine muhafazakâr bakış açısını ve namus ve kadın cinselliği arasında sosyal olarak inşa edilen bağı yeniden ürettikleri görülmüştür. Ayrıca, kadın mahkûmların önemli bir bölümünün koca dayağına karşı çıktığı ve kadına yönelik şiddete karşı duruşları ile paralel olarak pek çok kadın mahkûmun kendine saldıran kişiyi öldürdüğü için hapis yattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims at understanding gender discrimination and violence against women in the eyes of female offenders. Besides, underlying reasons for female offender's violent crimes were tried to be explored to see whether there is a relationship between their imprisonment and their violence experiences. In line with these purposes, this study will seek to answer questions such as, who female offenders are, what female offenders' attitudes towards gender based discrimination and gender based violence are, what the main reasons for their imprisonment are, whether there is a causal relationship between their violence experiences and their imprisonment. In order to answer the research questions, a filed study was conducted at Ankara Sincan Women's Closed Prison. During the field study, a questionnaire was conducted on 134 female offenders, an in-depth interview was implemented on 22 female offenders convicted of violent crimes, and two focus group studies were conducted on two groups of female offenders. To the study findings, a great deal of female offenders is undereducated and economically dependent on men. Besides many female offenders are coming from oppressive patriarchal families living in poverty. It was found from the study results that female offenders have been reproducing gendered division of labor at home, conservative approach to female sexuality, and socially constructed link between honour and female sexuality. Besides, it is explored that a major part of female offenders stand against wife beating and in parallel with their stand against violence against women, many female offenders are prisoned due to killing their abusers.