The emergence of the immaterial spirit through the material psyche in the philosophy of George Santayana
George Santayana'nın felsefesinde maddi can aracılığıyla maddi olmayan tinin doğuşu
- Tez No: 381663
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Felsefe, Philosophy
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 173
Özet
Santayana'nın olgun dönem eserleri, felsefe için dürüstçe bir yaklaşım olarak gördüğü eylemi merkeze alan hayvani inanç felsefesine ve öz ve maddeyi merkeze alan varlık alanlarına dayanır. İnsanın eylem dünyasında veya madde alanındaki serüvenini başlatan unsur, bu eserlerde, onun bir cana sahip oluşudur. Can, doğa ve eylemlerimiz arasındaki bütünlükte öyle aktif bir rol oynar ki onun bu rolü maddi olmayan tinin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Hayvani koşullar içinde yüksek derecede organize olmuş can bu zemin için zorunlu bir koşuldur. Santayana'nın bu bağlamda başvurduğu en önemli kavram hayvani inançtır. Hayvani inancın yönlendirdiği niyetin objesi ve canın yönlendirdiği özün görüsü tinin ortaya çıkmasında kilit rol oynarlar. Santayana, materyalist olmasına rağmen burada beliren hayvani hayata dayanarak tini maddi varoluş içinde madde alanına indirgemeden ele alabilmiştir. Bu bakış açısı içinde tin, canın maddi koşullarına sonuna kadar bağlı kalmasına rağmen Santayana'nın maddeciliğin sınırları dışına çıkmadan onun maddi olmayan bir varlık alanı olduğunu iddia etmesi dikkat çekicidir. Bu düşünceler ışığında, bu çalışmanın yanıt arayacağı başlıca soru şudur: maddi can aracılığıyla maddi olmayan tin maddi varoluş içerisinde nasıl ortaya çıkmıştır?
Özet (Çeviri)
Santayana's mature philosophical works depends on the animal faith philosophy locating the action at the centre, which he view as an honest approach for philosophy, and on the realms of being locating matter and essence at the centre. In these works, what initiates the adventure of human being in the world of action or the realm of matter is the fact that s/he has a psyche. The psyche plays a so active role in the integrity between nature and our actions that her role paves the foundation for the emergence of the immaterial spirit. A highly organized psyche within animal conditions is an essential condition for this foundation. Within this context, the most significant concept employed by Santayana is animal faith. The object of intent directed by the animal faith and the intuition of essence directed by psyche play key role for the emergence of the spirit. Although being a materialist, Santayana is able to deal with spirit in the material existence without reducing it to the realm of matter on the grounds of animal faith emerging here. From this point of view, though spirit remains attached to the conditions of psyche to the end, that Santayana argues that spirit is an immaterial realm of being without going beyond the boundaries of materialism is worthy of consideration. In the light of these considerations, the main question, which the present study will seek an answer, is that: how does the immaterial spirit through the material psyche rise in the material existence?