Patterns of firm growth in the Turkish manufacturing industry
Türkiye imalat sanayiinde firma büyüme örüntüleri
- Tez No: 381667
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAYMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tezin temel amaçları; firma büyümesi ve istihdam katkısı bağını incelemek, firma, sektör ve bölge özelliklerinin firma büyümesi üzerindeki etkisini geleneksel yaklaşımlarla analiz etmek, firma büyüme örüntülerini ve bunları belirleyen etmenleri saptamak ve son olarak örüntü seçim yanlılığını düzelten iki aşamalı bir model yardımıyla firma büyümesini belirleyen örüntü-temelli etmenleri ortaya çıkarmaktır. Bu tezde katkı olarak; büyüme dinamikleri bağlamında mümkün olan tüm ampirik örüntüler özgün bir yöntemle ilk kez ortaya konmakta, büyüme örüntülerini belirleyen etmenler incelenmekte ve büyüme örüntülerinden kaynaklanan seçim yanlılığı sorununu düzelten bir tahmin tekniğiyle firma büyüme süreci her bir örüntüye göre farklı şekilde ele alınmaktadır. Sadece gözlenebilen etmenler çerçevesinde ele alınsa bile firma büyüme örüntüleri vardır ve tespit edilebilir. Örüntü seçimi etkisinden dolayı firmaların büyüme dinamikleri örüntüler arasında farklılık göstermektedir. Firma büyüme örüntülerinde varolan bu heterojen yapının hesaba katılması ve dolayısıyla politika yapıcıların bu örüntüleri ve firmaların yaşam döngülerini dikkate alması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objectives of this dissertation are five-fold: First, to examine the relationship between employment generation and firm growth; second, to explore the impacts of firm and sector specific factors on firm growth by using conventional techniques; third, to discover the patterns of firm growth by using a novel statistical approach; fourth, to analyze the determinants of patterns of firm growth; and finally, to investigate the pattern-specific determinants of firm growth by taking into account the pattern selectivity. The main contributions of the thesis are to explore all possible empirical patterns of firm growth, to capture the significant factors that affect the patterns of firm growth and to examine the firm growth process based on the pattern selection and to investigate how the determinants affect firm growth with respect to different patterns. The results show that despite the fact that it is difficult to classify firms into those patterns through observable variables, patterns of firm growth exist and can be identified by statistical techniques. Dynamics of growth differ across patterns because the pattern selection matters for firm growth. Moreover, the growth process may differ by patterns, and theories of firm growth need to be tested according to the patterns of firm growth. In other words, predictions of a given theory may hold for only some specific patterns, nor for all firms. Our analysis shows that the analysis of growth patterns provides better insights to understand the dynamics of growth. This implies that policy-makers should pay attention to the growth patterns and life-cycles of firms.