Investigating private elementary school students' attitudes toward online homework in science lesson in terms of experience, usefulness and thought
Deneyim, düşünce ve kullanışlılık açısından özel ortaokul öğrencilerin fen dersinde internet ödevlerine yönelik tutumlarının incelenmesi
- Tez No: 381681
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN ŞAHİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı özel ortaokul öğrencilerin fen bilimleri dersinde internet ödevi kullanmalarına yönelik tutumlarını incelemektir. Daha spesifik olarak özel ortaokul öğrencilerin fen bilimleri dersinde aldıkları notların ağırlıklı ortalaması ile internet ödevi kullanmalarına yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Ayrıca, 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerin deneyim, düşünce ve kullanışlılık açısından fen bilimleri dersinde internet ödevi kullanmalarına yönelik tutum farkları incelenecektir. Bu çalışma, amaca yönelik örneklem yöntemi ile Çankaya, Ankara, Türkiye'de okumakta olan bir özel ortaokula ait öğrencilerinin katılımı ile yapılmıştır. Bu çalışmada 669 ortaokul öğrencisi yer almıştır. Fen Bilimleri Dersi İnternet Ödevi Tutumları Ölçeği; iki farklı araştırmacının ölçeklerinin adapte edilmesi ile geliştrilmiş ve katılımcılara uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimleyici ve çıkarımsal istatistik kullanılmıştır. Birinci araştırma sorusunu yanıtlamak için internet ödevi tutumuna ait boyutlar ile ilgili betimleyici bilgiler verilmiştir. Özel ortaokul öğrencilerin fen bilimleri dersinde internet ödevi tutumlarının boyutları ile öğrencilerin fen bilimleri dersinde aldıkları notların ağırlıklı ortalamaları arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyonal analiz kullanılmıştır. Ek olarak, ortaokul öğrencilerinin sınıf seviyelerinin fen bilimleri dersine ait internet ödevi tutumları üzerindeki etkisini araştırmak için MANOVA kullanılmıştır. Bu çalışma, özel ortaokul öğrencilerin fen bilimleri dersinde aldıkları notların ağırlıklı ortalamaları ile internet ödevi tutumları arasında anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. MANOVA sonuçlarına göre; 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri, internet ödevleri tutumlarının boyutları olan kullanışlılık, deneyim ve düşünce açısından farklı sınıf seviyelerinde, 5. sınıfların lehine anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate private elementary school students' attitude toward online homework in science lessons. More specifically, the purpose was to examine relationship between private elementary school students' attitude toward online homework and their self-reported grade point average in science lesson. Furthermore, the difference among 5th, 6th, 7th, and 8th grade levels, in terms of their scores on online homework attitude components as experience, usefulness and thought was examined. This study was conducted with private elementary school students in Çankaya, Ankara, Turkey by purposive sampling method. 669 elementary school students participated to the study. Attitude toward Online Homework Scale was developed by adapting two other researchers' scales and administered to the participants. Data were analyzed by using descriptive and inferential statistics. In order to answer the first research question, descriptive information about the components of attitude was given. Correlational analysis was used to identify the relationship between each component of the attitude toward online homework and their self-reported grade point average in science lesson. Moreover, MANOVA was conducted to investigate the impact of grade level on attitude toward online homework of private elementary school students. The results revealed that private elementary school students' self-reported grade point average in science lesson was correlated significantly with attitude toward online homework. According to the MANOVA results, the mean scores of 5th, 6th, 7th, and 8th grade level students differ in three components of attitude, namely; thought, experience and usefulness in favor of 5th grade level students for each factor, significantly.