Arendt and Marx on the relation between labor and freedom
Arendt ve Marx'ta emek ve özgürlük ilişkisi
  1. Tez No: 381690
  2. Yazar: MESUDE UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ PARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı Marx'ın felsefesindeki emek ve özgürlük ilişkisine tezat olan Arendt'in felsefesindeki emek ve özgürlük ilişkisini incelemektir. Arendt ve Marx'ın felsefelerindeki emek ve özgürlük ilişkisini kıyaslamaktaki temel motivasyonum emeğin bir kölelik mi yoksa özgürlük biçimi mi olduğunu anlamak. Ve ikincil olarak, Arendt'in özgürlüğü emeğin karşına koyan, dolayısıyla özgürlük ve emek arasındaki ilişkiyi dışlayan ve özgürlüğü“kamusal alanda politik olarak eylemeye”indirgeyen özgürlük kavramının özgürlüğü anlamak için yeterli olup olmadığını anlamaya çalışıyorum. Bunu yaparken, Arendt'in özel ve kamusal alan arasında yaptığı ayrımın yanı sıra emek, iş ve eylem arasında yaptığı katı ontolojik ayrımı sorgulayıp eleştirel bir şekilde değerlendiriyorum. Arendt'in İnsanlık Durumu kitabını yorumlamamın tezimde açıklığa kavuşturacağı gibi, Arendt'in özgürlük anlayışı özgürlüğü zorunlulukla dolayısıyla da emekle katı bir karşıtlık içinde konumlandırır. Arendt'in Marx'ın emek anlayışına yaptığı eleştiriye odaklanarak emek ve işin bu kadar keskin biçimde ayrıştırılamayacağını savunuyorum. Ayrıca, Arendt eylemi özgürlüğün icra edildiği insan deneyimi biçimi olarak görür ve eylem işe bağlıdır, çünkü eylemin mümkün olduğu bir dünyayı yaratan iştir. Eğer iş ve eylemin birbirleriyle ilişkili olduğunu ve emek ve işin bu kadar keskin biçimde ayrıştırılamayacağını göz önünde bulundurursak, Arendt'in emek ve özgürlük arasında kurduğu katı karşıtlığın işlemediğini görürüz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relation between labor and freedom in the philosophy of Arendt which is in contrast to the relation between labor and freedom in the philosophy of Marx. My first motivation for comparing the relation between labor and freedom in the philosophies of Arendt and Marx is to understand whether labor is a form of slavery or freedom. And secondly, I try to understand whether Arendt's conception of freedom which opposes freedom to labor, thereby excluding the relation between freedom and labor, and reduces freedom to“acting politically in the public sphere”is sufficient to understand freedom. In doing so, I question and critically assess the rigid ontological distinctions that Arendt makes between labor, work, and action as well as between the private and political spheres. As my exposition of Arendt's book The Human Condition in my thesis will make clear, Arendt's understanding of freedom puts it in strict opposition to necessity and thus labor. Focusing on Arendt's criticism of Marx's understanding of labor, I argue that labor and work cannot be so clearly separated. Further, Arendt sees action as the mode of human experience in which freedom is exercised, and action is dependent on work since it is work creates a world wherein action is possible. If we consider that work and action are related and that labor and work cannot be so strictly separated, we see that Arendt's strict opposition between labor and freedom does not work.