The deviation of consciousness into bad faith in Sartre's Being and Nothingness
Sartre'ın Varlık ve Hiçlik adlı eserinde bilincin kendini aldatmaya sürüklenişi
- Tez No: 381689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ PARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, kendini aldatma kavramının ne olduğu ve nasıl ortaya çıktığını açıklamayı amaçlamaktadır. Çalışma üç ana bölümde ele alınmıştır. İlk bölümde, bilinç kavramı genel olarak ele alınıp, özgürlük, kaygı, yalan, sorumluluk gibi kavramlara değinilmiştir. Bilincin hem hiçlik hem de özgürlük olduğu ortaya konmuştur. Bilincin, özgürlüğünün farkına vardığı zaman ortaya çıkan, katlanılması zor olan kaygı hissi açıklanmıştır. İkinci bölümde bilincin, yaşadığı sürekli kaygıdan kurtulabilmek için, kendini aldatmaya doğru nasıl sürüklendiği gösterilmiştir. Kendini aldatmanın ne olduğu ve altında yatan motivasyon incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Sartre'ın konuyu açıklarken kullandığı üç önemli örnek ele alınmıştır. Bu örneklerin konuyu açıklamakta bir anlamda yetersiz kaldığı belirtilmiştir. Bu zayıflığı gidermek için yeni bir kendini kandırma örneği tarafımdan yazılmıştır. Buradaki amacım, bahsi geçen örnekten faydalanarak, bilincin kendini aldatmaya doğru nasıl olup da sürüklenebildiği açıkça ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand Sartre's conception of bad faith and how it arises. The study is divided into three main parts. The first part evaluates a general theory of consciousness and themes such as freedom, anguish, lying, and responsibility. It demonstrates that consciousness is both freedom and nothingness. This part explains the responsibility and the hardly bearable feeling of anguish which arise when consciousness comes across its own freedom. The second part shows how consciousness drags itself into bad faith in order to evade the constant feeling of anguish. This part also investigates what bad faith is and its relation to the project of bad faith. The third part investigates the three examples that Sartre uses while explaining bad faith. This investigation reveals that each example has one common weakness. In order to make up for this weakness I introduce a new example of bad faith. By this example, my main concern is to explain the deviation of consciousness into bad faith in a very clear way.