Doğuşundan Hellenistik Döneme değin Hellen Polis'inin kavramsal boyutları
The conceptual dimensions of the Greek Polis until the dawn of the Hellenistic Period
  1. Tez No: 381822
  2. Yazar: SULTAN DENİZ KÜÇÜKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL AKALIN ORBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Antik Batı dünyasına özgü politik bir model olan polis'in konu edildiği bu çalışmada öncelikle Klasik polis'in oluşumunu hazırlayan gelişmeler sunulmuştur. Konuya genel bir tarihsel çerçeve içinde yaklaşılırken aynı zamanda kavramsal çalışmalar ile terimin anlam ifadeleri irdelenmiş ve politik modelin olgunlaşmasına dek konu, aynı tarihsel ve kavramsal yaklaşımlarla irdelenmiştir. Klasik polis'in olgunluk evresindeki gelişmeler ise polis içi politikalara odaklı olarak değil, dış politikalara odaklı olarak sunulmuş; bu yolla polis konusuna farklı açılardan yaklaşmak mümkün olmuştur. Ayrıca Klasik polis'in konu edildiği bölümde antik metinler, polis'in anlam ifadesinden çok kendi dönemindeki algısını ortaya koymak amacıyla irdelenmiştir. Son bölümde ise Makedon monarşisinin egemenliğine giren Hellen dünyasında polis'in üstlendiği sorumluluk ve bunun sonuçları konu edilmiştir. Dolayısıyla çalışma boyunca polis konusu, dönemlere ayrılarak kendi içinde yapılan değerlendirmelerle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Polis, a political model that is specific to the ancient western world is the main subject of this thesis. The study has started from the the developments that prepared the occurence of the classical polis. From the begining all topics are presented in a general historical frame and by conceptual studies the term's expressions are scrutinized as well, till to the maturation of the polis model. As to the improvements of the classical polis in its acme, the topics have been presented focusing on external policies and by this way different aspects of the subject have been discussed. For the Classical era, the ancient texts are scrutinized in order to put forward the perception of the term in its own period rather than its expression. In the last section, the role of the Greek polis under the Macedonian monarchy and its consequences have been discussed. Therefore the main theme of the study has been presented by separating it into periods with specific assessments.