Öğrencilerin yaşam amaçlarıyla gelecek kaygısı arasındaki ilişki
The relation between the students life goals and future anxiety.
  1. Tez No: 382082
  2. Yazar: METİN AYGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMALETTİN PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, ortaöğretim öğrencilerinin yaşam amaçlarıyla gelecek kaygısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modellerinden karşılaştırma türü tarama modeli kullanılmıştır. İstanbul ili Maltepe ilçesinde okuyan ortaöğretim öğrencileri evren olarak kabul edilmiş, bu evreni temsil etmesi için 528ortaöğretim öğrencisi örnekleme alınmıştır. Uygulanan analizler sonucunda gelecek kaygısı ile yaşam amaçları arasındaki ilişki içsel amaçlarda negatif yönde anlamlı bulunurken dışsal amaçlarda istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Öğrencilerin cinsiyetlerine göre motivasyon kaybında kız öğrencilerin umut alt boyutunda erkek öğrencilerin, okul türlerine göre meslek lisesi öğrencilerinin ve not ortalaması düşük olan öğrencilerin daha fazla gelecek kaygısı yaşadıkları görülmüştür. Öğrencilerin anne babalarının tutarsız ve ilgisiz davranması gelecek kaygısını artırdığı bulunmuştur. Öğrencilerin cinsiyetlerine göre kız öğrencilerin erkeklere göre, Anadolu lisesi öğrencileri meslek lisesi öğrencilerine göre daha yüksek oranda içsel ve dışsal yaşam amacı taşıdığı görülmüştür. Not ortalamaları yaşam amaçlarını etkilememiştir. Öğrencilerin anne baba tutumlarının yaşam amaçlarını etkilediği anne babası otoriter olanların içsel ve dışsal yaşam amaçları algısının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this survey . the relation between the secondary school student's life goals and future anxietyis examind. In this research comparing tyre scanning modal which is a kind of relation scanning modal is used.The students sutudying in Maltepe are accepted as a universe. In order to repsesent this universe 528 primary school students are examplied. At the end of the anaylsis it is not found any relations between the life goals and future anxiety. According to the students genders , male students and according to the teype of schools , vacotional high schoolstudents , olso the students who have low grades has been found more anxious about their future.It is faund that famale and Anatolian high school sutudents have more internal and external life goal than the male and vacotianal high school students. Their grade point averages hadn't affected their life goals. It is confirmed that parents attitudes affect students life goal and the students whose parent are so dipciplined have got higher internal and external life goal perception.