Enflasyon hedeflemesi yapan bir Merkez Bankasının tepki fonksiyonuna finansal değişkenlerin eklenmesi: TCMB örneği
Adding financial variables to the reaction function of a central bank that adopts inflation targeting: The case of the CBRT
  1. Tez No: 382144
  2. Yazar: ÜMİT BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TOĞAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu doktora tezinin temel amacı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) tepki fonksiyonunu finansal değişkenlerle genişleterek TCMB'nin hangi değişkenlere tepki verdiğini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, tezde TCMB'nin faiz ayarlamalarını açıklayabileceği düşünülen birkaç model tahmin edilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, para politikasında kurala göre duruma göre tartışması ve enflasyon hedeflemesi stratejisinin ana hatları açıklanmış ve merkez bankalarının tepki fonksiyonları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, enflasyon hedeflemesi döneminde Türkiye Ekonomisi'nde gelişmeler sunulmuş, Türkiye Ekonomisi için bir finansal koşullar endeksi türetilmiş ve bu endeksin Türkiye Ekonomisi'ndeki gelişmeleri yansıtabildiği gösterilmiştir. Son bölümde ise, TCMB için alternatif tepki fonksiyonları tahmin edilmiştir. Tahmin sonuçlarına göre, TCMB faiz ayarlamaları yaparken enflasyon beklentisinin enflasyon hedefinden farkıyla ve reel efektif döviz kuru açığıyla ilgilenmekte olup, her iki değişkenin katsayısı da beklendiği gibi pozitiftir. Anahtar Kelimeler : Tepki fonksiyonu, TCMB, finansal koĢullar endeksi, ARDL yöntemi
Özet (Çeviri)
The main purpose of this Ph.D. thesis is to specify the variables to which the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) reacts by extending the reaction function of the CBRT with financial variables. For this purpose, a few models that might explain interest rates adjustments of the CBRT have been estimated. The study consists of three chapters. In the first chapter, the rules versus discretion debate in monetary policy and outlines of inflation targeting strategy are mentioned, and reaction functions of central banks are emphasized. In the second chapter, events in the Turkish economy in inflation targeting period are presented, a financial conditions index (FCI) is produced for the Turkish economy, and it is showed that this index can reflect the events in the Turkish economy. In the last chapter, alternative reaction functions are estimated for the CBRT. According to the estimations' results, the CBRT deals with the difference between expected inflation and inflation target and real effective exchange rate gap while adjusting interest rates, and coefficients of these variables are both positive as expected. Key Words : Reaction function, CBRT, financial conditions index, ARDL method