Sosyal Güvenlik Kurumu'nda yürütülen sağlık denetimleri ve değişen denetim anlayışı (Sürekli denetim sistemi)
Health audit conducted in Social Security İnstution and changing audit approach (Continuous audit system)
- Tez No: 382149
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye'de nüfusun tamamına yakınına sosyal güvenlik hizmeti veren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), elde ettiği gelirler karşılığında vatandaşlara başta sağlık olmak üzere pek çok hizmet sunmaktadır. SGK sağlık hizmetlerini sağlık hizmet sunucularından hizmet satın almak suretiyle sağlar. SGK'nın harcamaları içinde önemli bir paya sahip olan ve son yıllarda hızla artış gösteren sağlık harcamalarının etkin bir şekilde denetlenmesi önem arz etmektedir. SGK tarafından yürütülen sağlık denetimlerinin amacı, sağlık hizmet sunucularını yasalara uygun çalışmaya ve hareket etmeye yöneltmektir. Denetimlerde halen büyük çoğunlukla, incelemeler sırasında tespit edilen eksiklik ve aksaklıklar ile ancak ihbar veya şikayet yoluyla ayrıntısı hakkında bilgi edinilebilen yolsuzluk ve usulsüzlükler üzerine harekete geçilebildiği görülmektedir. Günümüzde artan veri hacimlerinin kontrolünün zorlaşması ve değişen dinamikler nedeniyle bazı çağdaş denetim yaklaşımları ön plana çıkmaktadır. Çağdaş denetim yaklaşımlarından biri olan sürekli denetim sistemi, veri ambarlarında tutulan çok çeşitli verilere dayanarak, bilgisayar destekli yazılımlar vasıtasıyla, suiistimale açık alanların iş kuralları ışığında sürekli ve düzenli olarak sorgulanması yöntemidir. Bu çalışmada, SGK'nın sağlık hizmetleri finansmanındaki rolü ve önemi belirtilerek, geleneksel anlamda SGK tarafından yürütülen sağlık denetimlerinin yapısı ve işleyişi ortaya konulmuş, değişen denetim anlayışı çerçevesinde yeni yaklaşımlara yer verilerek sürekli denetim sistemi açıklanmaya çalışılmış, genel olarak sürekli denetim sisteminin aşamaları, uygulanması için gerekli alt yapı unsurları ve yolsuzluğu önlemeye katkısı incelenmiştir. Bu bilgiler ışığında SGK'daki sağlık denetimlerine yönelik bir sürecin denetiminin yapılabilmesi için Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı'nda kullanılan denetim yazılımı programı (LAE) vasıtasıyla bir uygulama geliştirilmiştir. Bu çalışmaya konu olan uygulamada bilgi sistemlerinde, iş süreçlerinde ve kurumsal politikalarda değişiklik yapılmadan denetim etkinliğinin sağlanabileceği gösterilmiştir. Türk kamu denetim birimleri içerisinde örnekleme yapmadan verilerin tümü üzerinden bilgisayar destekli yazılımlar kullanılarak sürekli denetimin yapılabilmesi bilindiği kadarıyla ilk defa bu çalışmada gerçekleşmiştir. Bu da sürekli denetim yönteminin yaygınlaşması yolunda önemli bir adımdır. Anahtar Kelimeler : SGK, sağlık hizmetleri finansmanı, denetim, sürekli denetim sistemi
Özet (Çeviri)
SSI, providing social security services nearly whole population in Turkey, in return for its income offers to citizens many services including healthcare. SSI provides health services by purchasing services from health care providers. The effective auditing of health spending which has a significant share in SSI's expenditures and increased rapidly in recent years is very crucial. The purpose of health auditing conducted by SSI is to direct health care providers to work and act in accordance with the law. The monitoring of the effectiveness and efficiency of institution's resource during in audits use still largely depends on deficiencies detected reviews and the information that is available through the details of action taken on corruption and irregularities. Nowadays, because of the difficulty to control of growing data volumes and the changing dynamics, some modern control approaches comes to the fore. Continuous auditing system as a modern audit approach is a method of computer-aided investigation in light of business rules of fields open to abuse, based on a variety of data held in the data warehouse. In this study, SSI's role and significance in financing health care has been emphasized, the structure and functioning of the health auditing carried out by SSI in traditional sense has revealed, in general the stages of continuous auditing system and infrastructure elements required for the implementation of continuous auditing system and its contribution to preventing corruption were investigated. In light of this, in order to audit a process for the control of health auditing in SSI, an application has been performed via the control software program (LAE) used in the Presidency of Guidance and Inspection. In application which is covered by this study, it is shown that effectiveness of supervision can be achieved without changes in information systems, business processes and public policies. As far as it is known, in Turkish public audit departments, this is the first continuous auditing using all of the data without sampling via computer aided software. This is an important step towards the expansion of the continuous auditing method. Key Words : SSI, health care financing, auditing, continuous auditing system