Parasal birlikteki sorunlu ülkeler için mali disiplin ve büyüme bağlamında maliye politikası tartışmaları
Fiscal policy debates in the context of fiscal discipline and economic growth in the eurozone countries that have been suffered from sovereign debt crisis
  1. Tez No: 382150
  2. Yazar: HALE KIRMIZIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECAT COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Avrupa borç krizi sonrasında Euro Bölgesi'ndeki bazı ülkeler, aşırı yüksek bütçe açıkları ve kamu borçlarını azaltmak için mali disiplin programları uygulamaya başlamışlardır. Ancak resesyonist bir süreçte mali disiplin uygulamak toplam talep daralmasını artırabilir. Konjonktür yanlısı maliye politikasına yeni bakış, bunun aksini idda etmektedir. Buna göre büyük ve kalıcı mali daralma, beklentileri ve iş alemi güvenini iyileştirerek toplam talebi artırmaktadır. Bu durum yazında“genişletici mali daralma hipotezi”olarak anılmaktadır. Bu çalışma, mali değişkenlerdeki büyük değişmelerin özel tüketim ve özel yatırım harcamaları üzerindeki etkilerini İtalya, İrlanda, Macaristan ve Türkiye için araştırmaktadır. Çalışmadaki analiz, genişletici mali daralma hipotezine dair bulgulara erişmektedir. Anahtar Kelimeler : Mali disiplin, Avrupa Borç Krizi ve Kriz Yönetimi, Ekonomik Aktörlerin Davranışları ve Politika Etkileşimi, Genişletici Mali Daralma
Özet (Çeviri)
After the European Sovereign debt crisis, some countries in the Eurozone began to implement a large scale budgetary adjustments in order to reduce excessive budget deficit and public debt. However, implementing fiscal disipline in a recession process could increase the contraction of the aggregate demand. New approach to pro-cyclical fiscal policy claimed to the contrary. Accordingly, large and long lasting fiscal contraction will increase aggregate demand by improving the expectations and business confidence. In the literature, this case is named as“expansionary fiscal contraction hypothesis”. This study examines impacts of major changes in the budgetary variables on the private consumption and private investment in the case of Italy, Ireland, Hungary and Turkey. It finds some evidence to support the hypothesis that expansionary fiscal contractions can occur as a result of abnormally large changes in fiscal policy. Key Words : Fiscal Dicipline, Eurozone Sovereign Debt Crises and Crises Management, Relationship Between Behaviours of Economic Agents and Fiscal Policy, Expansionary Fiscal Contraction