İşyerinde sanal tembellik davranışı ve etkin zaman yönetimi ilişkisi: Bir kamu kurumunda araştırma
The relationship between cyberloafing and efficient time management at the workplace: A research in a public institution
  1. Tez No: 382156
  2. Yazar: ESRA GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez kapsamında, sanal tembellik davranışı ve zaman yönetimi arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm sanal tembellik, ikinci bölüm ise zaman yönetimi kavramlarının açıklandığı literatür kısmından oluşmaktadır. Üçüncü bölümde sanal tembellik davranışının zaman yönetimi becerileri ile olan ilişkisinin araştırıldığı bir çalışma yer almaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda üç bölümden oluşan bir anket formu hazırlanmıştır. Hazırlanan bu anket formları araştırma kapsamında bir kamu kuruluşunda uygulanmıştır. Veri toplama tekniği olarak anket kullanılmıştır. Verilerin analizinde ilk olarak genel istatistikler verilerek ardından hipotez testleri ve yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre tüm boyutlarda bireylerin verdikleri cevaplar arasında cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Zaman tuzakları boyutunun sanal tembellik davranışını pozitif yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. İşgörenlerin en fazla gerçekleştirdikleri sanal tembellik davranışının, tarama faaliyeti boyutu altında yer alan genel amaçlı haber sitelerini ziyaret etmek olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Sanal tembellik, zaman yönetimi
Özet (Çeviri)
In this thesis the relationship between cyberloafing and time management has been researched. This study consists of three main parts. The first part consists of the literature part expressing the concepts of cyberloafing and the second part consists of the literature part expressing the concepts of time management skills. In the third part there is a research examining the relationship between cyberloafing and time management. In the direction of the research's aim, a questionnaire form comprising of three main parts is prepared. This questionnaire forms were applied in a public utility company. Data were collected from the method of questionnaire. First general statisticals were given, then tests of hypothesis and structural equation modelling were used. According to the result of the study there is no differences between the answers of individuals to the questions of the all dimensions regarding to the gender. It has been found that time trap dimension has a positive effect on cyberloafing. Most common cyberloafing activity among the employees has been found as visiting the general news web sites. Key Words : Cyberloafing, time management