The relationship between behavioral finance and financial crisis
Davranışsal finans ve finansal krizler arasındaki ilişki
  1. Tez No: 590100
  2. Yazar: RIZA DORUK ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEN HİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Davranışsal ekonomi, insanların davranışlarının irrasyonalitesini açıklamaya odaklanır. Davranışsal iktisatçılar, psikoloji nedeniyle multidisipliner bir yaklaşımla uyarlanmış karar verme modelleriyle geleneksel fikirleri genişletir ve ilerletir. Standart ekonomik yaklaşıma göre kararlar, tercihleri hakkında kapsamlı bir bilgi bağlamında verilmiş ve seçimleri rasyoneldir. Davranışsal iktisat yaklaşımı, Davranışsal Finans adı verilen yeni bir çalışmaya ışık tuttu. İnsanların yatırım kararlarının mantıksız davranışlarına odaklanır. Yatırımcıların irrasyonel davranışları, finansal krizi tetikleyen fiyat balonları ile bir ilişkiye sahip olabilir. Bu nedenle finansal kriz ile bireysel davranış arasındaki ilişki incelenecektir. Bu tez, davranışsal finans ile finansal kriz arasındaki ilişkiyi tartışmakta ve incelemektedir. Yatırım davranışları üzerine yapılan araştırma, ekstrapolasyon hatasının karar vermede önemli bir rolü olduğunu göstermektedir. Bu süreç eksik bilgi ile çevrilidir. Bu nedenle, zaman serilerindeki önceki verilerin bir sonucu olarak insanlar bir sonraki adım için öngörülerde bulunma eğilimindedir. Beklenmeyen bir durumun gerçekleşmeyeceğine inanılıyor. Ampirik araştırmaların insanların tahmin davranışlarını görmek için bir simülasyonla yapıldığını görmek için. Araştırma, insanların önceki değişikliklere paralel bir tahmin yaptığını gösterdi. Bu, ekstrapolasyon hatasının görünür bir noktasıdır.
Özet (Çeviri)
Behavioral economics focuses on explaining the irrationality of the people's behavior. Behavioral economists expand and advance the conventional ideas with models on decision-making that is adapted with a multidisciplinary approach owing to psychology. Pursuant to the standard economic approach, decisions are made in the context of an exhaustive knowledge of their preferences and their choices are rational. The approach of the behavioral economics shed light on a new study that is called as Behavioral Finance. It focuses on the irrational behaviors of people's investing decisions. The irrational behaviours of the investors might have a relationship with the price bubbles that triggers the financial crisis. Therefore, the relationship between financial crisis and individual behaviors shall be examined. This thesis argues and examines the relationship between behavioral finance and the financial crisis. The research on the investment behaviors is shown that extrapolation error have an important role for decision making. This process is surrounded by imperfect knowledge. Therefore, people have a high tendency to make forecasts for the next step as a result of previous data in time series. It is believed that an unexpected situation might not occur. In order to see that empirical research is conducted with a simulation to see forecasting behavior of people. The research showed that people make a forecast in parallel with the previous changes. It is a visible point of extrapolation error.