Sağlık çalışanlarında örgütsel sessizlik iklimi ve işgören davranışları arasındaki etkileşim
The interaction between organizational silence climate and employees behaviours in the field of health
  1. Tez No: 382168
  2. Yazar: EGEHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında, sağlık çalışanlarında örgütsel sessizlik iklimi ile işgören sessizlik davranışları arasındaki etkileşimin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan Antalya İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılmıştır. Araştırmanın evreni hastanede bulunan 1837 sağlık çalışanından oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi bu 1837 sağlık çalışanı arasından sayının fazla ve zamanın kısıtlı olmasından dolayı tabakalı örneklem yöntemine başvurarak seçilmiş ve örneklemi 407 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Sağlık çalışanlarından 01 Mayıs- 31 Ağustos 2013 tarihleri arasında gönüllülük esası çerçevesinde görüşülerek bilgi alınmıştır. Belirtilen tarih 407 sağlık çalışanına ulaşılmıştır. Toplanan anket verilerinin istatistiksel analizinde istatistik paket programı SPSS 22 kullanılmıştır. Yapılan araştırmada sağlık çalışanlarının sessizlik davranışı bulunmalarında korku, kendini koruma, ilişkilerini koruma ya da ilgisiz kalmaları gibi sebepler ile ilişkili olup olmadığı araştırılmaya çalışılmıştır. Ayrıca yapılan anket çalışması sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda örgütsel sessizlik iklimi ile işgören sessizlik davranışları arasında bir etkileşimin bulunup bulunmadığı istatistiksel olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Araştıramaya dahil edilen sağlık çalışanlarının demografik özelliklerine bakılarak ( yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, çalışma süresi, görev ) sessizlik davranışları ile ilişkili olup olmadığı değerlendirilmiştir. Yapılan analiz sonucunda elde edilen veriler değerlendirildiğinde, sağlık çalışanlarının, sessizlik davranışında bulunmalarında üst yönetimin tutumunun oldukça etkili olduğu, ancak birim/bölüm yöneticisi tutumunun da etkisinin göz ardı edilmemesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Sağlık çalışanlarının genellikle kendilerini koruma ve korkuya dayalı sessizlik davranışı sergiledikleri izlenmiştir. İşgörenlerin sessizlik davranışları ile örgütsel sessizlik iklimi arasında bir etkileşim olduğu söylenebilmektedir. Demografik özellikler açısından değerlendirme yapıldığında ise işgörenlerin sessizlik davranışlarının demografik özelliklere göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Örgütsel Sessizlik Ġklimi, ĠĢgören Sessizliği, Sessizlik DavranıĢı
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the relation between organizational silence climate and employees' silence behaviours. This research was conducted in Antalya Education and Research Hospital within the scope of Antalya Health Management. 1837 people in the field of health participated in the study. Because of the limited time, the sample group was chosen based on stratified sampling and composed of 407 employees. The data was gathered from the volunteers through interviews between 1st May and 31st of August, 2013. On those days 407 people were interviewed. In this research it was aimed to understand whether there is a relationship among fear, self defense, protecting relationships or indifference and employee silence. Besides, one of the main objectives is to be able to explain whether there is a relation between organizational silence climate and employees silence behaviours. Based on the demographic characteristics of the sample group (age, sex, marital statue, education, working period, task) it was tired to find out whether they are related to silence behaviours or not.. Based on the analyses it was found that the upper management has a great influence on employees' silence behaviours but the effect of unit managers should also be considered. It was observed that employees generally show silence behaviours based on protecting themselves or based on fear. It can be said that there is a relationship between employees' silence behaviours and organizational silence climate. In terms of demographic characteristics, the silence behaviours of employees vary according to their demographic characteristics. Key Words : Organisational Silence, Employee Silence, Organisational Behaviour