Marka değerleme ve spor endüstrisinde örnek uygulama çalışması: Türk Telekom örneği
Brand valuation and an application in sports industry:The case of Türk Telekom
  1. Tez No: 382180
  2. Yazar: BİRSEN BÜŞRA KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında Türk Telekom örneği üzerinden bir hizmet sektörü olan spor endüstrisinde marka değerini ölçebilecek bir model olarak Aaker‟in geliştirmiş olduğu tüketici temelli marka değerleme modeli test edilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde konunun amacı, yöntemleri ve gerekliliği özetlenmiştir. İkinci bölümde marka kavramı, marka değeri, marka değerleme yöntemleri özetlenerek konunun temel kavramları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, spor endüstrisinde marka değeri ve marka değerleme yöntemlerinden bahsedilerek marka değerleme yöntemlerinin hizmet sektöründe uygulanabilirliği incelenmiştir. Bunun yanı sıra, spor pazarlaması ve spor endüstrisinde marka değeri hakkında da bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise Türk Telekom örneğinin marka değerleme analizi sonuçları yorumlanarak, bu örnekteki marka değerini oluşturan kavramlar incelenmektedir. Sonuç olarak bu tez çalışmasında spor endüstrisinde marka değeri kavramı incelenmiştir ve bir marka değerleme yönteminin spor endüstrisi ürününe uygulanabilirliği araştırılmıştır. Geliştirilen yöntem ise yapılan tez çalışmasına göre Türk Telekom Basketbol A Takımına uygulanabilir bulunmuştur. Ancak çalışmada kısıtlılıklar mevcuttur. Anahtar Kelimeler : Marka, marka değeri, marka değerleme yöntemleri, spor endüstrisi
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the brand valuation methods in sports industry products and suggests Aaker customer-based brand valuation method as an applicable brand valuation method to use in this industry. In this thesis, Turk Telekom on the example of a service industry to measure brand value in the sports industry is used to analyze the brand valuation method. In the first section of the thesis, method and requirements are summarized. In the second part the concept of brand, brand value and brand valuation methods are summarized, information is given about the basic concepts of the subject. In the third section, brand value and brand valuation methods applicable in the sports industry service sector, mentioning the brand valuation methods have been investigated. Moreover, a brief summary is given about sports marketing and brand value as a term in sports industry. In the fourth chapter of the brand valuation analysis Turk Telekom as an example, interpreted the results, the concept behind brand value in this sample are examined. As a result of this thesis sports products of the industry are analized for brand value and a brand valuation method has analyzed to measure the brand value of a sports industry product. According to the study, the developed method has been applied to Türk Telekom Basketball A Team. However, there are limitations in the study. Key Words : Brand, brand equity, brand valuation methods, sports industry